İTSO İle Silifke TO işbirliğiyle Kıbrıs’ta Liderlik Akademisi Toplantısı

Published on:  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Ticaret ve Sanayi  Odası İle Silifke Ticaret Odası işbirliğiyle  Liderlik Akademisi Toplantısı yoğun ilgi gördü. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu,  İTSO ile Silifke Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Girne’de düzenlenen Liderlik Akademisi’nin açılışına katıldı.​

Etkinliğin açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, etkinliği düzenleyen İTSO ve Silifke Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür etti.

İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Liderlik Akademisi ile ilgili bilgi vererek, “Etkinlik kapsamında oda ve borsalarla işbirliği anlaşması yapılarak, Akademik bilgi ile iş dünyasının buluşması sağlanmıştır. Liderlik Akademisi ve sosyo- kültürel etkinliklerle sizlerle buluşmanın gururunu yaşıyoruz. Amacımız yaşadığımız kentimizi İskenderunu ve bölgemizi marka kent yapmaktır’ dedi.

Toplantıda katılımcılara  Finans yöntemleri ve kitle fonlaması, Dijital Dönüşü ve  Liderlik Stratejileri Girişimcilik Eko sistemi Fnansal Okur Yazarlık,  Ekonomide Değişim Stratejik Planlar ve İşletmelerin Geleceği. Sürdürülebilir kalkınma ve Tarım,  İnsan kaynakları Yönetimi  İşveren markası. konu başlıkları hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

KKTC ekonomisinin muhakkak kendi ayakları üzerinde durabilmesi gerektiğini vurgulayan TOBB  Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bunun için de güçlü bir özel sektörün varlığının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özel sektörün geliştirilmesi için, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile uzun süreden beri birlikte çalışıyoruz. İkili ticaret ve yatırım imkânlarının geliştirilmesine yönelik olarak ayrıntılı bir rapor hazırlattık. Ayrıca yine birlikte kurmuş olduğumuz Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu, ikili ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesine odaklanmıştır. Yine 2011 yılında beri yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda da birlikte çalışıyoruz” dedi.

Hisarcıklıoğlu, KKTC’nin dünya ile bütünleşme çabalarına destek olduklarını, bu amaçla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, yer aldıkları her uluslararası ortamda, uygulanan haksız ambargoları gündemde tuttuklarını söyledi.

Güçlü Oda ve Borsa sistemi sayesinde, pandemi sürecinde de üyelerinin sorunlarını yakından takip ettiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, sahada yaşanan tüm sıkıntıları, önerileriyle birlikte, ilgili bakanlara iletip çözüm aradıklarını, büyük kısmında olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Liderlik Akademisi’nin KKTC’de yapılmasından mutluluk ve onur duyduklarını ifade ederek, “Biz her zaman kendimizi Türkiye’nin kopmaz bir parçası olarak görüyoruz. Son zamanlarda temaslarımız arttı. Bu KKTC için çok önemli. Biz Avrupa Birliği içinde yalnızlığa itiliyoruz. Akıllı olmamız gerekiyor. Biz Rum tarafına saygıyı gösteriyoruz. Bizim de egemenlik hakkımız v ar. Onların da buna saygı göstermesi lazım. KKTC olarak ticaretimizi artırmak zorundayız. Her zaman söylüyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cennetten kopma bir yerdir. Asıl gelişme noktamız turizm olmalıdır” diye konuştu.

Toplantı sonrasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde, Türkiye-KKTC iktisadi ve ticari ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanına günün anısına İTSO’nun plaketini takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.