Parkinson’un belirtileri nedir?

Published on:  /   Yorum yapılmamış

‘11 Nisan Dünya Parkinson Günü’ nedeniyle parkinson hastalığıyla ilgili önemli bilgiler verenİskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, ilerleyici bir hastalık olanparkinsonun en önemli belirtilerinin titreme ve hareket yavaşlığı olduğunu ifade etti.

Parkinsonun kademeli olarak ilerlediğini belirtenUzm. Dr. Atilla Kara, “Genellikle 40 ile 75 yaş aralığında görülen ilerleyici bir hastalık olanparkinson hastalığı, beyin çekirdeklerinde, dopamin dediğimiz bir salgının azalmasıyla ortaya çıkıyor. Dopamin salgısı azaldığı zaman, hastalarda genellikle titreme ve hareket yavaşlaması şeklinde görülen şikâyetler başlıyor. Erkeklerde daha fazla görülen parkinson hastalığı genellikle; sağ kol – sağ bacak ya da sol kol – sol bacakta ilk olarak görülmeye başlıyor. Sonra hastalık diğer tarafa geçiyor. Parkinson hastalığında genetik faktör de önemlidir ve ailede parkinson hastalığı görülenlerde, bu hastalığın görülme ihtimali daha fazladır. Fakat genç yaşlarda da nadiren görülebilmektedir. Bunun dışında bazı toksik maddelerde Parkinson’a sebep olabiliyor, ancak hastalığın sebebi yüzde yüz bilinmiyor” açıklamasında bulundu.

“Parkinson hastalığında hekim takibi önemli

Parkinson tedavisiyle ilgili önemli bilgiler paylaşan Uzm. Dr. Atilla Kara, “Parkinson, tedavisi mümkün olan bir hastalık, fakat kesin tedaviden ziyade hastanın şikâyetleri rahatlatılıyor. Hareket kabiliyeti arttırılıp, titremesi durduruluyor ve hastalığın ilerlemesi yavaşlatılıyor. Bu maksatla dopamini arttıran ilaçlar kullanılıyor. Ancak bu hastalık, kendi haline bırakıldığında hastanın yaşam kalitesini düşürmektedir.Bu nedenle hastanın, hekim takibinde olması önemlidir” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.