Cevdet Uygun’un 3. Ölüm yılı

Published on:  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Gazeteciler Cemiyeti eski başkanlarından Mülkiyeli Gazeteci  Cevdet Uygun’un bugün, 3. ölüm yıldönümü..

İskenderun Gazeteciler Cemiyeti hizmet binasının oluşmasında özverili çabaları bulunan Cevdet Uygun mülkiyeli bir gazetecidir. 

Cevdet Uygun Kimdir?

1951 İskenderun doğumlu. İlkokulu Mithat Paşa İlkokulu’nda, Ortaokul ve Liseyi Tarsus Amerikan Koleji’nde okudu. Daha sonra Ankara Üniversitesi (A.Ü.) Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1974 yılında mezun oldu. Ancak bazı siyasi nedenlerle ideali olan Dışişleri Bakanlığı’nda çalışma imkânı bulamadı.
Askerlik hizmetinin bir bölümünü Genelkurmay Başkanlığı Protokol Şube Müdürlüğü’nde yaptı ve 1976’da terhis oldu. Daha sonra İskenderun’a döndü ve Özgür Gazetesi’ni kurdu. 12 Eylül döneminde Adana’ya taşınmak ve oradaki yerel gazetelerde çalışmak durumunda kaldı.

2000 yılında tekrar İskenderun’a dönen Cevdet uygun, bir dönem İskenderun Gazeteciler Cemiyeti (İGC) başkanlığı da yaptı. Bugün İskenderun Gazeteciler Cemiyeti olarak kullanılan binayı üyelerine kazandırdı.

Özgür Gazetesi’ni yeniden yayın hayatına kazandıran Cevdet Uygun halen gazetenin sahibi ve yazı İşleri Müdürüydü. “Bir gazetecinin anıları- Bir de bizden dinleyin!” adlı kitabın yazarı olan Uygun, son olarak yakın bir tarihte İskenderun Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu tarafından Onursal Başkan olarak kabul edilmişti. Gazeteci Cevdet Uygun, evli ve iki çocuk babasıydı.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.