Hatay Hassa’da buğday hasadı başladı

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Sıcak ve kıraç tarlalara ekilen yetişen buğday, arpa, cılban, mercimeklerin hasadı mini makinelerle biçilmeye başlandı. Biçerdöverlerin giremediği, sarp ve engebeli arazilerdeki ekinler bu makinalarla biçilerek harman haline getiriliyor.

Eskiden insanların imece usulü bir araya gelerek, galıç ve orakla biçtikleri ekinler, teknolojinin yardımıyla daha kısa sürede ve zahmetsiz olarak biçilerek, çiftçilerin hizmetine sunuluyor.

Üç tekerlekli mini biçerlerle hasat edilen ekinler, makine yardımıyla demet haline getirlerek iple bağlanıyor. Bağlı olan ekin demetleri daha rahal bir şekilde alınarak tarlanın bir köşesinde harman ediliyor. edilen ekinler, patozla öğütülüyor. Sapından ayrılan taneler çuvallara doldurularak, evlerin kilerlerinde yer alıyor.Ekin sapları ise saman haline getirilerek, kışın hayvanlara verilmek üzere ,samanlıklara istif ediliyor.

Yıllardır bu işi yapan Mustafa Bolat; Hatay Hassa’sa hasat işini başlattıklarını ifade ederek,biçer döverlerin giremediği engebeli ve taşlık arazilerde hasat işi yaptıklarını ve’nin bir çok yerinde ihtiyaca cevap verdiklerini belirtti.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.