Atık piller çöpe değil, kutuya!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Arsuz Belediyesi’nin Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği(TAP) ile imzaladığı protokol kapsamında, atık pillerin geri dönüşümünü ve ekonomiye tekrar kazandırılmasını sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Ödüllü Atık Pil Toplamasına katılıyor. Çevre ve insan sağlığı için büyük önem taşıyan kampanya, 30 Nisan 2016 tarihinde sona erecek olup, en çok atık pil toplayan üç okulumuz da ödüllendirilecektir. Toplanan atık piller ise TAP’a teslim edilecek.

Akçalı – Naci Uyar Ortaokulu ile Ayla Naci Uyar Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen törenlere Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, başkan yardımcısı Sedat Deveci, Çevre ve Koruma Kontrol Müdürü Şerif Akçalı, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, atık pillerin doğaya ve insan sağlığına verdiği zararları anlatarak, kampanyaya destek isteyen Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, “Kullanım ömrünü tamamlamış ya da fiziksel olarak hasara uğramış atık pilleri düzenli bir şekilde toplayarak çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf etmek, çevre bilincini oluşturmak, daha temiz ve yaşanabilir bir çevreye kavuşmak hedefiyle ilçemiz genelindeki tüm okullarda hayata geçirdiğimiz kampanyaya hepinizden destek bekliyorum. Atık piller çöpe atıldığı veya doğaya bırakıldığı zaman havayı, toprağı ve suyu kirletmektedir. Yapılan araştırmalar bir pilin doğada yok olma sürecinin 5-15 yıl olduğunu, bir küçük kalem pilin 4 metrekare toprağı kirlettiği ve bu toprağı üretim yapamaz hale getirdiğini tespit edilmiştir. Dolayısıyla, çevre ve insan sağlığı için büyük önem taşıyan kampanyamız 30 Nisan 2016 tarihinde sona erecek olup, en çok atık pil toplayan üç okulumuz da ödüllendirilecektir. Toplanan atık piller ise TAP’a teslim edilecektir” dedi.

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha daha sonra, okullara özel olarak yerleştirilen atık pil toplama kutularına ilk pili atarak kampanyayı başlattı.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.