SAVAŞ: RUHSATLARI KANUNEN İLÇE BELEDİYELERİ VERİR BEN 10 YILDIR HİÇ RUSHAT VERMEDİM

Published on:  /   Yorum yapılmamış

“İMAR İZNİ İLE 205 BİN BİNA AFFEDİLDİ HÜKÜMET SUÇSUZ DA LÜTFÜ SAVAŞ MI SUÇLU?”

“HATAY İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTEĞİMİZE CEVAP BİLE VERMEYEN MURAT KURUM ŞİMDİ İSTANBUL’A ADAY”

SAVAŞ: KANUNLARDA HERKESİN YETKİSİ BELLİ, HÜKÜMET HER YÖNÜ İLE TAMP’I UYGULAMALI

“DEPREMDEN SONRA BİR GÜN BİLE EVDE KALMADIM, AİLEMLE KONTEYNERDE YAŞIYORUM”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Habertürk Kanalı Ana Haber programına katılarak gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un gündeme dair sorularını yanıtladı.

Kendisine yönelik büyük çoğunluğu Hatay dışından olmak üzere bazı sosyal medya hesapları üzerinden eleştiriyi aşan paylaşımlar yapıldığını hatırlatan Savaş, HBB Başkanlığına CHP yönetimi tarafından yapılan 4 anket sonucunda aday gösterildiğini belirtti. Savaş, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine CHP’ye gelmemden dolayı dışlanmamızı isteyen bazılarının beklentisi oldu. Ama ben Bugün CHP’ye gelmedim, 10 yıldır CHP’li Belediye başkanıyım.” dedi.

“SEÇİME GİRECEĞİZ VE KAZANCAĞIZ”

Yeni yönetimle CHP’de değişim beklentilerine rağmen aday gösterilmesini değerlendiren Savaş, “Hem iktidarın hem de CHP’nin yaptığı anketlerde açık ara önde çıktım, bunu partiden öğrendik. Eğer zor bir coğrafyada 3 dönemdir seçiliyorsam demek ki güzel işler yapıyoruz ki insanlarımız tekrar bize teveccüh gösteriyor. Anketler sonucu kazanacak adayın aday gösterilmesi gayet doğaldır. Bizi tercih ettiler, ben sayın genel başkanımıza, MYK üyelerimize, PM üyelerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Seçime gireceğiz ve hep birlikte kazanacağız. ” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BEN İSTEDİM, PLANLADIM AMA KARŞIYMIŞIM GİBİ İMAJ ÇİZİLMEYE ÇALIŞILIYOR’’

“KUSURUM VARSA HESAP VERMEYE HAZIRIM”

Ruhsat verme konusunda ilçe belediyelerin yetkili olduğunu ifade eden Savaş, bu ilçelerin tamamına yakının ise yıllardır iktidar partisinin yönetiminde olduğunu ve bu belediyelerinin hiçbirinin eleştirilmediğini aktardı.

Antakya Belediye başkanı olarak sadece 5 yıl boyunca ruhsat verdiğini dile getiren Savaş, “Benimle ilgili olan zaman diliminde bir inşaatla ilgili kusurum varsa ben hesap vermeye razıyım. Bugüne kadar da bu konuda tarafıma intikal etmiş bir durum yoktur. 16 tane deprem ilinden bir tane belediye başkanı bile suçlanmadı. Sadece Lütfü Savaş suçlandı.” dedi.

İMAR İZNİ İLE 205 BİN BİNA AFFEDİLDİ, HÜKÜMET SUÇSUZ LÜTFÜ SAVAŞ MI SUÇLU

2012’de iktidarın çıkarmış olduğu İmar Affı Kanunu’nu eleştiren Savaş, Hatay’da kusurlu olan 205 binanın Hükümet tarafından affedildiğini ve bu yapıların çok büyük bir kısmının da depremde yıkıldığını vurgulayarak “Şimdi, Lütfü Savaş suçlu da hükümet suçsuz mu?” sorusunun yanıtlanmasını istedi.

Savaş, iktidar belediyelerini eleştirmeyip sadece kendisini eleştirenlere ise “Suçlu varsa birlikte arayalım, kanun önünde hepimiz hesap verelim. Ama deprem bölgesinde CHP’li belediye başkanı olarak tek ben varım diye sadece bana yükleniyorlar. Depreme hazırlık konusunda bizim gibi donanımlı olup hesap verecek durumda olan başka büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanı var mı? İktidar belediye başkanları niçin konuşmuyor?” ifadeleriyle yanıt verdi.

“BEN DÖNÜŞÜM PLANIMIZI YAPMIŞTIM, BAKANLIKTAN İZİN GELMEDİ”

2013’te çıkan Kentsel Dönüşüm Yasası’nın çıkmasının hemen ardından Antakya’daki 2 mahalleyi riskli alan ilan ettirdiğini belirten Savaş, “Antakya Belediyesine ait 2 mahalle ile İskenderun’da 6 mahallenin riskli alan ilan edilmesine rağmen iktidara ait belediyeler, buralarda kentsel dönüşümü 9 yılda başaramadı. İki belediye de hiçbir şey yapmadan sınıfta kaldı.” dedi.

Riskli alanlarla ilgili kentsel dönüşüm strateji çalışmalarını defalarca resmi yazışmalarla Bakanlığa gönderdiklerini, sonuncusunu ise depremden 1,5 yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderdiklerini, kendilerine cevap bile verilmediğini anlattı.

Başkan Savaş, depremde ölümlerin ve yıkımların yoğun olduğu Antakya’da 1440 hektarlık 46 mahalle üzerinde kentsel dönüşüm için 25 bin 20 adet yapının her durumu için tek tek bilimsel çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bakanlığın önlem almamasından dolayı riskli yapılar olarak tespit edip ilan ettikleri 13 bin 420 binanın depremde yıkıldığını ya da ağır hasar aldığını dile getirdi.

“HATAY İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTEĞİMİZE CEVAP VERMEYEN MURAT KURUM ŞİMDİ İSTANBUL’A ADAY”

Savaş, 16 ilde meydana gelen depremin tek sorumlusunun Lütfü Savaş’mış ve Lütfü Savaş kentsel dönüşüme karşıymış gibi bir imaj çizilmeye çalışıldığını kaydetti.

Antakya’da Emek ve Aksaray Mahallelerinin kendisi tarafından riskli alan ilan ettirildiğini hatırlatan Savaş, “Antakya Belediye Başkanı bir proje hazırladı. Bölgede yaklaşık 2 bin hak sahibi olmasına rağmen projede 6 bin konut yapılması modeline halk karşı çıktı. 13 katlı yapıların olduğu projede doğru düzgün sosyal donatısı, çocuk oyun alanları, yeşil alanları yok ve yollar 7 metrenin altındaydı. Bu nedenle ‘Bu kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşüm.’ dedim. Ben rantsal dönüşüme karşı çıktım. Bu mahallerde kentsel dönüşümü ben istedim.

Ben geçtiğimiz yıllarda çok daha geniş bir kentsel dönüşüm çalışması yaptım ve bakanlığa gönderdim. O dönem Murat Kurum Bakandı. Bize cevap verme gereği bile duymadı. Bize cevap vermeyen Sayın Bakan şu anda Türkiye’nin en önemli iline belediye başkan adayı oluyor. Burada benim sorumluğum varsa yine ben üstlenirim. “ dedi.

“DEPREMDEN SONRA BİR GÜN BİLE EVDE KALMADIM, AİLEMLE KONTEYNERDE YAŞIYORUM”

Savaş soru üzerine, deprem sonrası süreci şöyle anlattı: Depremin ilk 9 günü eşimle birlikte arabada yattık. 9. günden sonra kısa bir süre bir şantiyede kaldık. O günden bugüne kadar da biz de tüm depremzede personelimiz için gibi konteynerde yaşıyoruz. Bir gün dahi olsun az hasarlı olan evde yatmadık çünkü bizim insanlarımız, çalışanlarımız konteynerlerde yaşıyor. Çalışanlarımızın neredeyse %95’i evlerini kaybetti. Biz de onların yanında olmak için onlarla beraber konteynerde yaşıyoruz. Bizim evimiz de depremde orta hasar aldı. Depremden sonra insanlar oradaki evlerine dönüp yaşamaya başladılar ancak ben ekibimin başında kalmayı tercih ettim.

15 yıldır siyasetteyim, hiç yalan söylemedim. İlk 56 gün ben Hatay’dan ayrılmadım. 56. gün İstanbul’da konuşmacı olduğum bir toplantıya kadar kentteydim.

Deprem sonrası ilk 5 aylık zaman diliminin çok kritik olduğuna işaret eden Savaş, dışarıdan gelen yardımların koordinasyonunu sağlamak, ihtiyaçların tespit edilerek doğru noktalara ulaştırılması adına bu süreçte merkezde kalmasının gerektiğini söyledi.

Savaş, Hatay’daki 593 mahallenin her birine en az 10 defa gittiğini, insanların kendisini hep yanlarında görmek istediğini ancak ilk 5 aylık akut safhada kendisinin kriz merkezinden çıkma şansı olmadığını anlattı.

Savaş, o dönemde insanların gıda, barınma, giyecek gibi ihtiyaçlarına cevap vermenin, sahada olmaktan daha önemli olduğunu sözlerine ekledi ve “Benim hesap vermeyeceğim hiçbir şey yoktur.” diye konuştu.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.