Büyükçarşı’dan Konteyner Çarşı’ya… Depremden sonra siftah yapmayan esnaf var!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

“Depremden sonra siftah yapmayan esnaf var” dediler ve kamuoyunun dikkatini çekmesi için düzenledikleri basın toplantısı ile Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birlik (HESOB) Başkan vekili ve HESOB’a bağlı İskenderun Esnaf Oda Başkanları, buradaki esnaftan alışveriş yapın çağrısında bulundular.

6 Şubatta 11 ili vuran depremin ardından yıkılan İskenderun Büyük Çarşı İşhanı esnafı için yaptırılan konteynırlar yavaş yavaş faaliyete geçiyor. 
Konteyner Çarşıdan alışverişinizi yapın çağırısı…

Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birlik Başkan vekili – İskenderun Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı ve HESOB Başkan vekili Erol Akın, İskenderunlulara yaptığı çağrıda;  “Burada bulunan esnafımızdan henüz siftah yapmayan esnafımız var. Depremde işyerleri tamamen yıkılan esnafımızın ayağa kaldırılması için Büyük Çarşı İş Hanının yerine kurulan konteynır çarşı esnafımızdan alışveriş yapın” çağrısında bundu.

İskenderun Esnaf Oda Başkanlarının da hazır bulunduğu toplantı sonrasında Oda Başkanları konteynır çarşı esnafını ziyaret ederek bol kazançlar dilediler.

Buraya yerleşen ve iş yapmaya başlayan esnafla bir araya gelen İskenderun Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı ve HESOB Başkan vekili Erol Akın, İskenderun’da bulunan Esnaf Oda başkanlarıyla birlikte bir açıklama yaparak “Depremzede vatandaş ve esnafın yaralarının sarılması, ayağa kalkması için dayanışma çok önemli. 6 Şubat depremi herkesi vurdu. Evler, işyerleri yıkıldı. Çok sayıda canı kaybettik. Devletimiz, yıkılan Büyük Çarşı iş hanının yerine konteyner çarşı kurdu. Buraya esnafımız yerleşti. Çalışmalara başladılar. Biz buradan halkımıza sesleniyoruz. İşyerleri yıkılan esnaf arkadaşlarımız aynı zamanda mallarını da kaybetti. Yeniden ayağa kalkmaya çalışıyorlar, bu konuda tüm halkımızın özellikle konteyner çarşılardan alışverişe davet ediyoruz. Gelsinler yıkılan esnafımızı yeniden ayağa kaldırmak için destek versinler” diye konuştu.

Esnaf; Güvenlik-Aydınlatmada-gider bağlantı sorunları yaşıyor!

Konteyner çarşının kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden HESOB Başkan vekili Erol Akın, konuşmasında çarşının güvenlik sorununa, aydınlatma sorununa ve yağışlı havalarda oluklardan akan yağmur sularının sıkıntı yarattığına vurgu yaptı.

Esnaf sorunların çözümünü bekliyor!

Başkan vekili Erol Akın, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Yağmur yağdığı zaman oluklar olmadığı, giderler bağlantıları bulunmadığından dolayı buralar su altında kalıyor, dükkânlarımızın içerisine su giriyor. Olukları yaptırmamız gerekiyor. Şu an hiçbirimizin bunu yaptırmak için maddi durumu müsait değil, bunu AFAD ve yetkililerden rica edeceğiz. Kaymakam ve belediye başkanımıza durumu izah edeceğiz, inşallah yardım elini uzatırlar. Burayı işlevsel hale getirebiliriz. Biz devletimizin verdiği katkıdan dolayı ümitlendik, esnaflarımız da bu kadar ümitsizliğe rağmen bile ayakta durmanın mücadelesini verdi.

“Aydınlatma sorunu yaşıyoruz”

Burada bir sıkıntımız daha var, zifiri karanlık oluyor. Biz akşamları buradaki dükkânların açılıp, ışıl ışıl olmasını istiyoruz. Burası zifiri karanlık. Güvenlik sorunu var. Elektrikçiler Odamızın kapısını zorlamışlar, uğraşmışlar fakat açamamışlar. Kilidin içerisinden maymuncuk çıkardık. Emniyet Müdürümüzün de buraya hassasiyet göstereceğini biliyoruz. Biran önce buranın aydınlatılmasını da talep ediyoruz” dedi.

Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu da, esnafların ciddi anlamda desteklenmesi gerektiğinin altını çizerek depremin vurduğu depremzede halkımız, esnafımız birbiri ile dayanışırsa, alışverişini yaparsa ayağa kalkar, bu konuda desteğe ihtiyaçları var” dedi.

Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nurettin Tabaş da esnaflar için yapılan bu çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti. Toplantıya katılanlar arasında Hızarcılar ve Mobilyacılar Oda Başkanı Yılmaz Değirmen Terziler Odası Başkanı Mehmet Ordulu,  Elektrikçiler Odası Başkanı adına yönetim kurulu üyesi ve esnaflar katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.