Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığından “Dev” Adım

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, ildeki ulaşımını sağlayan toplu taşıma araçlarına yönelik yeni dönem başlatıyor. Ulaşımın daha güvenli halde olması amacıyla başlatılan dev adım ile vatandaşların güvenliği ön planda tutularak araç içi güvenlik kamera ve ses kayıt sistemi kurulması adına çalışma yürütüyor.

Hatay Valiliği’nin 27.10.2016 tarih ve 2016/22 sayılı Genelgesine istinaden Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) tarafından 15.02.2017 tarihli 2017-57 sayılı alınan karar ile Hatay’ın genelinde Toplu Taşımacılık hizmetleri yapan araçlarda 30.04.2017 tarihine kadar yolcuların can ve mal güvenliğini sağlamak açısından kamera, ses ve görüntü sistemi kurulacağını duyurdu.

UKOME Kararında belirtilen teknik şartnamedeki özellikte kurulacak olan sistemin 20 gün kayıt alabileceğini ve bu sistemle Hatay halkının ulaşımdaki güvenliğinin kontrollü şekilde gerçekleşeceğini belirten HBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı, toplu taşıma araçlarındaki eksikliklerin giderilmesi amacıyla gün ve gün yeni hizmetler geliştirdiklerini belirtti. Araç içi güvenliğinin artması, vatandaşların ulaşımının huzurlu bir şekilde sağlanması amacıyla güncel sistem getirerek çağa ayak uyduran yenilikçi çalışmaları Hatay’a kazandıran HBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı, toplu taşıma araçlarına güvenlik sistemi kurulmasıyla vatandaşların güvenliğinin sağlanacağını ve esas temel olan uygulama ile geleceğe yönelik sağlam bir atılım olduğunun altını çizdi.

Araç içi güvenlik kamerası ile vatandaşların ulaşımının huzurunun ön planda tutulduğunu belirten HBB Ulaşım Daire Başkanlığı, sistemi kurmayan araç sahiplerine ise gerekli cezai işlemler uygulanacağını bildirildi. Aynı zamanda sistemi kurmayan toplu taşıma araçlarının çalışma izin belgelerinin askıya alınacağını, yükümlülüklerini yerine getirecekleri tarihe kadar çalışma izin belgelerinin verilmeyeceğini belirtilerek bu çalışmanın il genelinde başlatılacağı duyuruldu.

Konuyla ilgili Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada;

“Toplu taşımacılığın çok daha sağlıklı hale getirilmesi ve Hatay İli genelinde kısa süreli seyahat eden yolculara daha iyi ve kaliteli hizmet verilebilmesi amacıyla; taciz, hırsızlık, çeşitli suç ve şikayet  gibi olumsuz olayların çözümü noktasında gerekli tedbirlerin alınarak, araç içi kameraları tarafından kayıt altına alınması sağlanacak. Oluşabilecek vakalarla ilgili görüntülerin talepleri halinde denetim ekipleri (Jandarma, Emniyet ve Zabıta) tarafından incelenip adli kurumlara iletilerek veri paylaşımı yapılacaktır. Vatandaşlarımız için her alanda üzerimize düşen vazifeleri fazlasıyla yerine getirme gayretindeyiz. Bu kapsamda tüm toplu taşıma araçlarında kamera sistemi takılması ve ayrıca toplu taşıma araçlarının daha kullanışlı hale getirilmesi Daire Başkanlığımız tarafından amaçlanmıştır.” İfadelerinde bulunuldu.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.