CHP Genel Başkanı Özgür Özel Hatay’dan seslendi: Hatay benim şahsi meselemdir”

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel Kurultay’da verdiği sözü yerine getirdi. Hatay benim meselemdir diyen Özgür Özel, Mazbatasını aldıktan sonra ilk seçim ziyaretini Hatay’a gerçekleştirerek Hatay Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özgür Özel, “Hatay’a gerçekleştiren CHP Genel Başkanı Özgür Özel “Bu partinin 1’nci Genel Başkanı, Hatay’ın sevdalısı, demiş ki, ‘Benim şahsi meselemdir.’ Son Genel Başkan olarak ben de diyorum ki bundan sonra Hatay benim şahsi meselemdir” dedi.

 

 

Beraberinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla birlikte Hatay’a gelen CHP Genel Başkanı Özel, CHP Hatay İl Koordinasyon Merkezi’ne İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş burada hazır bulunan halka hitaben konuştu.

Özel konuşmasında: “Sözümü tutmaya geldim. Kurultay sürecinde bütün Türkiye’de yaptığımız bir şeyi Hatay’da yapmadık. Geldim il çadırımızın önünde televizyonların karşısına geçtim. Kalabalık da vardı. Ama siyaset yapmadım.

Dedim ki, ‘Vakit Hatay’da siyaset yapma vakti değil. Vakit Hatay’ı gündemde tutma vakti’ Önceki Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, onun talimatıyla Milletvekilleri buraya geldi. Nöbet tuttuk, kendisi buraya defalarca geldi.

Daha ilk günden Ekrem başkanımız kırmızı yeleğini giydi, ekiplerinin başında Hatay’a sahip çıktı. Lütfü Başkan bu büyük acıya travmaya rağmen ekiplerin başındaydı, Ekrem Başkan onun yanı başındaydı. CHP örgütü buradaydı.

İlk günlerde büyük bir koordinasyonsuzluk yaşandı, o süreçte tüm Türkiye’de geç kalındı, Hatay’da çok geç kalındı. Şimdi enkazlar kalkıyor, 9 şehirde bitti. Hatay’da daha bitmedi. Bütün Türkiye’de söz verdikleri gibi bir yılda evler yetişmeyecek.

Hatay’da durum kötü. Konteyner kentlerde kalınıyor deniyor. Yağmur oluyor, sızdırıyor. Birçok sorunu var konteynerlerin. İnsanlar kendi onarmaya çalışıyor.

Mazbatayı almadan önce gider, anamın ve babamın elini öper, ana kucağından, baba ocağından helallik alırım. Mazbatadan sonra ilk ziyareti Hatay’a  yapacağım dedim. O yüzden karşınızdayım. Ayrıca Hatay’a böyle ilk sembolik ziyareti yapıp Hatay’ı unutacak değiliz. Mesele gündemde tutmak. Hatay’ı gündemde tutmak için benim söyleyeceğim söz şu: Bu partinin 1’nci Genel Başkanı, Hatay’ın sevdalısı demiş ki, ‘Benim şahsi meselemdir.’ Son Genel Başkan olarak ben de diyorum ki bundan sonra Hatay benim şahsi meselemdir” dedi.

İmamoğlu: “CHP’nin Hatay’a dönük ilgisini en üst seviyede tutma kararlılığını göstermiştir. Yolu ve yolumuz açık olsun”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu CHP Hatay İl Koordinasyon Merkezi’ndeki konuşmasında şunları söyledi:

“Genel Başkanımız her yerde söylüyor; Ulu Önder Atatürk’ün, ‘Hatay benim meselemdir’ diye başladığı görevi her dönem, her Cumhuriyet Halk Partili kişiler mutlak taşımıştır ve bu veciz sözü gereğini yerine getirme konusunda hassasiyet göstermiştir.

Ben de İstanbul Belediye Başkanı olarak, İstanbullular adına Hatay’da yaşadığımız, ne yazık ki trajik depremden sonra sizlerin her anınızda yanında olma gayreti içerisinde oldum. İstanbul halkı adına bunu yaparken de gururla, onurla yaptık.

O dönemde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu an be an süreci takip ederdi. Şimdi de daha yeni seçilmiş genel başkanımız sayın Özgür Özel ilk ziyaretini yine Hatay’a yaparak aslında her birimizin tabii ki 81 vilayetimize olan ilgimiz yüksektir ama Cumhuriyet Halk Partisi’nin Hatay’a dönük ilgisini en üst seviyede tutma kararlılığını göstermiştir. Yolu ve yolumuz açık olsun.

Bu kavramla Hatay’ın hiçbir anını kendimizden uzak görmeyeceğiz. Yaralarınızın sarıldığı, bir an önce kadim Hatay’a, Antakya’ya ve diğer ilçelerine yakışır bir biçimde, yaşamın o güzel yüzünü hep birlikte yaşadığımız bir dönemi, hep birlikte yakalarız diye umut ediyorum.”

 

Savaş: “Hep birlikte sayın genel başkanımızın önderliğinde, Hatay’ı hızlı bir şekilde ayağa kaldıracağız”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, Atatürk’ün sözlerini hatırlatarak Hatay’ın çok sıkıntılar çektiğini söyledi.

Savaş, “Çok badireler atlattık ama Hatay her zamanki gibi dimdik ayakta. Şunu bilmek gerekir, Türkiye Cumhuriyeti daha kurulmadan Gazi Mustafa Kemal Atatürk kurtuluş mücadelesini verirken Anadolu’da, Hatay’a da destek verdiğini biliyoruz. Hatay’ın, Anadolu’nun kurtuluşundan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren de Hatay’ın hem askeri açıdan, hem stratejik açıdan, hem de diplomatik açıdan yanında olmuştur. Demiştir ki, ’40 asırlık Türk yurdu düşmanı altında esir kalamaz.’ 40 asırlık Türk yurdu gerçekten son günlerde çok sıkıntı çekti. Ama bunu gerçekten Hatay halkı olarak birlikte aşıyoruz. İnşallah bundan sonra da Ankara’dan büyük destekler alacağız. Hep birlikte sayın genel başkanımızın önderliğinde, Hatay’ı hızlı bir şekilde ayağa kaldıracağız” şeklinde konuştu.

Dikmece Köylüleri: “Yürütmeyi durdurma kararına” rağmen arazilerde çalışmaların devam ediyorlar”

TOKİ’nin konut yapımı için tarım arazileri ve zeytinliklerinin kamulaştırılmasına ve zeytinlerin kesilmesine  Hatay’ın Dikmece Köyü sakinlerine hitaben yaptığı konuşmada Genel Başkan Özgür Özel, “Bütün Türkiye kamuoyuna Dikmece’den ifade edelim, aynen Anayasa Mahkemesi’nin kararını Yargıtay’ın saymamasını ve Cumhurbaşkanı’nın da onlara destek vermesi gibi hukuk devleti ayaklar altına alınıyor. Bu yargı kararının derhal uygulanması gerekli, takip edeceğiz” dedi. Depremzede köylüler, Özgür Özel’e mahkemenin “yürütmeyi durdurma kararına” rağmen arazilerde çalışmaların devam ettiğini belirtti.

 

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.