POLİKİSTİK OVER SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Published on:  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Palmiye Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Handan Özge Güzel, kadınlarda yaygın olarak görülen polikistik over sendromu belirtileri ve tedavisi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Polikistik Over Sendromu nedir?

Op. Dr. Güzel, “Kadınlarda sıkça görülen hormonal bozukluk sebeplerinden birisi polikistik överdir. Polikistik over genellikle; adet görememe ya da uzun aralıklarla adet görme gibi düzensizliklerle kendini belli etmektedir. Bu en önemli belirtilerin yanı sıra hormonların artışına bağlı olarak; aşırı tüylenme, sivilce, saçlarda seyrelme, ciltte koyu bölgeler, baş ağrısı, kilo alma, kısırlık, depresyon ve insülin direnci gibi belirtileri de vardır. Polikistik over sendromu, kadınlarda kısırlık sorununa da sebep olabilmektedir” açıklamasında bulundu.

 

Tanı ve tedavi yöntemi nedir?

Op. Dr. Güzel, “Polikistik over sendromu tanısında öncelikle, fiziksel muayene ve ultrason görüntüleme yöntemi gelmektedir.Bunlara ek olarak, kan testi ve şeker testi ile polikistik over sendromu tanısı konulmaktadır. Bu sendromun tedavisi, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemini belirlerken; hastanın yaşı, fiziksel durumu, kilosu, sendromun ilerleyiş şekli ön planda tutulur. Tedavi sonucunda adette önemli oranda düzelme olabilmekte, yumurtlama probleminin son bulmasıyla da genellikle gebelik kendiliğinden oluşmaktadır. Tedavinin başarılı olmasındaki en önemli faktörlerin başında ise, hasta ve yakınlarını doğru bilgilerle yönlendirerek doğru ilaçların kullanımının sağlanması gelmektedir” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.