Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu TBMM gündeminde…

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Türkiye’de ve deprem bölgesinde üniversite öğrencilerinin barınma sorunu meclis gündeminde…

Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları; üniversite yerleşme sonuçlarının açıklanması ile birlikte üniversite öğrencilerinin ülke genelinde ve Hatay özelinde yüz yüze kaldığı barınma sorununu Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a sordu.

Hatimoğulları önergesinde; Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlarda kalamayan öğrencilerin, pandemi sürecinin ardından yüz yüze eğitime tekrar geçilmesi ve ev kiralarındaki fahiş artış nedeni ile barınma sorunu yaşamakta olduğuna değindi. Özellikle deprem bölgelerindeki üniversitelerin öğrencilerini katmerli bir barınma meselesi beklediğini vurgularken; depremin üzerinden 6 ayı aşkın zaman geçmesine rağmen depremzedelerin giderilmeyi bekleyen en önemli ihtiyaçlarının başında halen barınmanın geldiğini ifade etti. 2 Ekim’de açılacak olan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencilerinin ne yapacağını bilemediğini, çoğu binanın hasarlı olduğu kentte yaşamlarını sürdüremeyeceğini düşündüğünüvurguladı.

Tülay Hatimoğulları“Her yıl yarım milyona yakın öğrencinin üniversiteyi terk etmesinde önemli etkenlerden biri barınma koşullarına sahip olmamasıdır. Eğitim hakkına eşit erişimin sağlanması için; KYK yurt kapasitesi artırılmalı, talep eden öğrenciler için kalıcı ve geçici barınma imkanları ücretsiz olarak sağlanmalıdır, yurtlara yerleşemeyen öğrencilerin kira, elektrik, su ve ısınma giderleri karşılanmalıdır.” dedi.

Hatimoğulları soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1.2023-24 eğitim yılı üniversite öğrenci sayısı ve KYK yurtlarının kapasitesi kaçtır? Geçtiğimiz yıl KYK yurtlarına başvuran öğrencilerden yüzde kaçı yerleştirilmiştir?

2.Türkiye’de üniversite öğrencilerinin kalabileceği toplam yurt sayısı ve kapasitesi nedir? Yurtların kaçı kamu/kaçı özeldir?

3.Yurtlara yerleştirilmeyen öğrenciler için barınma imkanı sağlamak üzere çalışmalarınız var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?

  1. KYK yurtlarına yerleştirmelerde ayrımcılık, torpil vs. yaşanmaması ve özel yurtlardaki fiyatların denetlenmesi hangi sıklıkla yapılmaktadır?
  2. Üniversite öğrencisi sayısına göre yetersiz olan KYK yurtlarının sayısını ve kapasitesini arttırmak için bu yıl için Bakanlığınızın çalışmaları olmuş mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.