AKİB ÜYE ZİYARETLERİ PROJESİ BAŞLATTI

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), üye firmaların faaliyetlerini, hedeflerini, yatırımlarını daha yakından izleme ve değerlendirme amacıyla Üye Ziyaretleri Projesi başlattı. AKİB Genel Sekreterliği, üye firmaların vizyonunu ihracat dünyası ile paylaşmaya yönelik çalışmada ilk ziyareti Mersin merkezli Aves Enerji Yağ Gıda San. A.Ş.’ye gerçekleştirdi.
AKİB çatısı altındaki Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’ne (AHBİB) bağlı firmanın Satış ve Pazarlama Direktörü Burak Eryasun ile bir araya gelen AKİB Genel Sekreterliği, projenin hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Aves, 30 yılı aşkın süredir Türkiye ekonomisine güç veriyor”

Aves Enerji Yağ Gıda San. A.Ş.’nin faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımında bulunan Burak Eryasun, uluslararası emtia ticaretinde 30 yılı aşkın deneyimi ve dünya üzerindeki şirketleri aracılığıyla Türkiye’nin ham ayçiçek yağı tedarikinde ve üretiminde büyük pay sahiplerinden olan AVES’in, bitkisel yağların üretimi ve uluslararası ticareti, yem sektörü hammadde tedariki biyodizel üretimi, bitkisel yağ depolama, gayrimenkul sektörü, açık deniz gemi yükleme ve boşaltma platformunda “SAVKA” ile faaliyet gösterdiğini belirtti. Eryasun, 2023 yılında Şırnak’ın Silopi ilçesinde kurulumunu tamamladığı yer fıstığı işleme tesisi ile yeni bir sektöre giriş yaptıklarını da ifade etti.

Türkiye’nin en büyük tam entegre yağlı tohum ve biyodizel tesisinde yıllık 1 milyon ton üretim gerçekleştirdiklerini belirten Burak Eryasun, Safya markası ile günden güne ihracat pazarını çeşitlendirdiklerini belirtti. Aves olarak ilk başvuruda direkt olarak Turquality üst programına alınmanın gururunu yaşamakla beraber global marka olma yolundaki hedeflerine adım adım yaklaşan Aves’in; paketli ayçiçek yağı dışında ihracatta mısır yağı, aspir yağı, dökme yağ, ayçiçeği çekirdeği fraksiyonları ve soya fasulyesi tohumu fraksiyonları ile ürün çeşitliliği oluşturduklarını belirtti. Eryasun, bitkisel tohumların üretimi sırasında oluşan fatty asit, nört yağ ve küspe gibi yarı mamuller ile atık yağ geri kazanımından üretilmiş biyodizel ihraç ettiklerini de sözlerine ekledi

“Karbon ve su ayak izini azaltan sürdürülebilirlik projelerine büyük önem veriyoruz”
Aves’in karbon ayak izi ve su ayak izini azaltmaya yönelik çevreci yatırımlarının öne çıktığını dile getiren Burak Eryasun, bitkisel atık yağ toplama yatırımı sayesinde üretilen biyoyakıt ile karbon ayak izi, yeniden işlemeyle geri kazanılmış atık yağlarla su ayak izi konusunda doğaya verilen zararı en düşük düzeye indirgediklerini anlattı. Burak Eryasun, üretim tesisi içinde Kojenerasyon yatırımlarıyla kullanımdan artan buharı elektrik enerjisine çevirmek için çalışmalar yaptıklarını, bunun yanı sıra ters ozmoz atık suyunun, yangın suyu olarak tekrar kullanılması, su soğutma kulelerinin blöf sisteminin otomasyonlu hale getirilerek fazladan harcanan su sarfiyatının azaltılması ve gereksiz su deşarjının önlenmesi konularında inisiyatif aldıklarını vurguladı.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.