Hayzaran: Cumhur İttifakı’na Mensup Meclis Üyeleri Hatsu’yu Zarara Uğratıyor

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hbb 2023 Yılı İlk Meclis Toplantısını Gerçekleştirdi

Hayzaran: Cumhur İttifakı’na Mensup Meclis Üyeleri Hatsu’yu Zarara Uğratıyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Meclisi 2023 yılı Ocak ayı toplantısı gerçekleşti.

HBB Başkan Vekili Murat Hayzaran başkanlığında yapılan toplantıda 77 gündem ve 4 gündem dışı madde görüşülerek karara bağlandı.

Toplantıda, ilk olarak Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanlığının 5393 sayılı Belediye Kanunun 25.maddesine istinaden Denetim Komisyonu üye sayısı ve isimleri belirlendi.

Mali Hizmetler Daire Başkanlığının iş makinesi ve araç alımı finansmanı için mecliste 50’si özkaynaklardan olmak üzere toplam 150 milyon borçlanma, leasing(finansal kiralama) yapılması yetkisi verildi.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, HATSU’nun Antakya Belediyesi’ne ‘Çevre Temizlik Vergisi’ ile ilgili 12 Milyon TL civarında borcu olduğunu ileri sürerek bunun ödenmesi halinde Kent Meydanı projesi için ödeme yapabileceklerini söyledi.

HBB Başkan Vekili Murat HayzaranHATSU’nun bu miktarda bir borcu olmadığını belirterek Antakya Belediyesi’nin belgeleri yeniden incelemesini istedi.

HAYZARAN: BELEDİYENİZ ADINA İMZA ATMIŞSINIZ LÜTFEN GEREĞİNİ YERİNE GETİRİN

HATSU’nun Cumhur İttifakı’na mensup meclis üyelerinin tutumu nedeniyle zarar ettirildiğini de açıklayan Hayzaran, “Projede Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz sözü var ve belediyeniz adına imza atmışsınız. Antakya Belediye Başkanına imzasına sahip çıkmak yakışır. Madem böyle şartlarınız vardı, protokol imzalanırken Vali Bey huzurunda bunları söyleseydiniz. Meydanın o halde durması yazık değil mi” diye sordu.

Vakıf İşhanı olarak bilinen ve Kent Meydanı olarak düzenlenmek üzere hazır olan proje için Hatay Büyükşehir Belediyesi üstüne düşen tüm sorumluluğu yerine getirmişti.

HBB, protokol gereği kendi hissesine düşen 29 milyon 430 bin lirayı vakıflara ödedi ve 1268 metrekare parselin 1007 metrekaresini mülkiyetine geçirdi. Protokolün taraflarından olan Antakya Belediyesi ise kendisine düşen 206/1000 metrekare hissesi için ise bugüne kadar Vakıflar Bölge Müdürlüğüne herhangi bir ödeme yapmadı.
Antakya Belediyesi ödeme yapmadığı ve tapusunu almadığı için meydanda çalışmalara başlanamıyor.

Toplantıda bir sonraki meclis toplantısının 9 Şubat 14.00’te yapılmasına karar verildi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.