KOSGEB’DEN HATAY’DA İŞLETMELERE 183 MİLYON TL’LİK DESTEK

Published on:  /   Yorum yapılmamış

KOSGEB Hatay Müdürü Hayrettin ÇEVİK, Mikro ve Küçük İşletmelere Yönelik Hızlı Destek Programı kapsamında 1412 işletmeye, 183 milyon TL destek sunduklarını, 3500 Meslek lisesi ve üniversite mezunun da istihdam edildiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022 yılı başında programın yeni aşamasını duyurduğu program başarıyla uygulanmaya devam ediyor.
3. ve 4. Fazları devam eden programda imalat sektörünün yanı sıra hizmet ve ticaret sektörleri de programa dahil oldu. Bu programda en az meslek lisesi ve üniversite mezunu gençlerin istihdamı hedef alındı.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB kanalıyla yılbaşından bu zamana kadar KOBİ’lere 8,3 milyar lira kaynak sağlandığını, yeni mezun 90 bin gencin ise program kapsamında istihdam edildiğini açıklamıştı.
Hızlı Destek Programına en fazla başvurunun yapıldığı illerden olan Hatay’da ise, KOSGEB Hatay Müdürü Hayrettin ÇEVİK, şehrimizde bulunan işletmelere 183 Milyon TL destek ödemesi yapıldığını söyledi. “Program sonuna kadar 250 milyon destek ödemesi yapmayı planlıyoruz” dedi.

İSTİHDAM BAŞINA 125 BİN TL DESTEK Programın detaylarını anlatan Çevik, ‘’ Son 12 aydaki ortalama istihdamını koruyan ve alacağı ilave personeli 12 ay boyunca çalıştırma taahhüdünde bulunan işletmeler, programa başvurmaya başladı. Mikro işletmelerin 2, küçük işletmelerin de 5 personele kadar yararlanabildiği programın 3’üncü döneminde 100 bin lira olan destek tutarı, 4’üncü fazda 125 bin liraya çıkartılmıştır. Program kapsamında 10 Ekim’de başvurularını yapan işletmeler, ilave personeli istihdam ederek 28 Kasım’a kadar ödeme taleplerini ilettiler. İLK 24 AY ÖDEMESİZ! KOSGEB Hatay Müdürü Hayrettin ÇEVİK, ‘’Desteği kullanan işletmeler, ilk 24 ay bir ödeme yapmayacak. Sonraki 24 ayda 6 eşit taksitle KOSGEB’e geri ödemede bulunacak. Geri ödemede, herhangi bir faiz veya komisyon alınmayacak. Desteğin ilk geri ödeme taksitleri Eylül 2024’te başlayacak’’ ifadelerini kullandı. “KOSGEB Destekleri tamamen ücretsiz ve aracısız verilmektedir.”
Resmi web sitesi: www.kosgeb.gov.tr KOSGEB Hatay Müdürlüğü.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.