Payastem Gururlandırmaya devam ediyor! Girdiği her yarışmadan ödülle dönen Payastem merkezi

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Antalya’da düzenlenen Dünyanın En Büyük Robotik Festivali” Robotex International’ın Türkiye ayağı olan Robotex Turkey  yarışmasında 2 birincilik, 1 ikincilik ve 1 jüri özel ödülü alarak 4 kategoride de ülkemizi Estonya’da düzenlenecek olan dünya finalinden Türkiye’yi  temsil edecek.

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan” Türkiye’nin ilk ve tek öğrenci odaklı ücretsiz STEM eğitimi veren PayaStem merkezini 2016 yılında kurduk. PayaStem projemizle eğitimi yeniden inşa etmek ve şekillendirmek istiyoruz. Ülkemizde ki eğitim kalitesinin arttırılması için bizde sosyal belediyecilik anlayışı ile üzerimize düşeni yapmak noktasında gayretle çalışıyoruz. Bir şeyi değiştirmek istiyorsak buna önce kendi şehrimizden başlamamız gerektiğinin bilinciyle yeni bir modeli uygulamak için kollarımızı sıvadık.

Büyük emellerle çıktığımız bu yolda birçok problemle karşılaştık. Bütün problemleri sabır ve sebatla aşmayı başardık. Peki bu kadar STEM den bahsettik ama nedir bu STEM. STEM; Science, Technology, Engineering and Mathematics kelimelerinin baş harflerinden oluşturulan bir kısaltmadır. BİLİM, TEKNOLOJİ, MÜHENDİSLİK VE MATEMATİĞİN birbiriyle bütünleşmiş şekilde öğretilmesini içeren, okul öncesinden yüksek öğretime kadar olan tüm süreci kapsayan transdisipliner bir eğitim yaklaşımıdır. 21. Yüzyılın eğitimde, teknolojide ilerleyen ve bu ilerlemenin başında gelen ülkeleri (Güney Kore, Çin, ABD vb.) incelediğimizde hepsinde gördüğümüz ortak değişim STEM yada STEM’e benzer eğitim modellerini ülkelerinde uygulamış olmalarıdır. Bizler Payastem merkezi az zamanda çok büyük işler başardı.

PayaStem 2016 yılında açılmış olmasına rağmen az zamanda çok işler başardı.

Yeni belediyecilik anlayışı ile eğitim alanında yaptığımız çalışmalar son hızıyla devam etmektedir. Öğretmen bir belediye başkanı olarak her yeni gelişmenin eğitimden geçtiğinin farkındayız. Bu farkındalıkla Payas Belediyesi olarak yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla ülkemizin geleceğine yön vermek istiyoruz.”

Dünyanın en büyük robot organizasyonu olan Robotex International 2022 turnuvasının Türkiye ayağı 07-08 Mayıs 2022 tarihinde Antalya Nazım Hikmet Fuar ve Kongre merkezinde  yapıldı. Turnuvaya 92 danışman, 46 sı yurtdışından olmak üzere 187 takım ve 700 ün üzerinde öğrenci katıldı.

Payas STEM Yapay Zeka Merkezi 4 takım ile Robotex Türkiye turnuvasında yer aldı. Takımlarımız lise seviyesi Lego çizgi izleyen kategorisinde birincilik, lise seviyesi lego çizgi izleyen kategorisinde ikincilik, ilkokul seviyesi mblock çizgi izleyen kategorisinde birincilik ve ilkokul seviyesi lego sumo kategorisinde Juri özel ödülü alarak ülkemizi Robotex International 2022 uluslararası turnuvasında temsil etmeye hak kazanmıştır.

Uluslar arası Robotex International 2022 turnuvası kasım ayında Estonya’nın Tallinn şehrinde yapılacaktır.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.