Laparoskopik minimal invaziv cerrahi nedir?

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Gelişen teknolojiyle birlikte, birçok karın içi ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleştirdiklerini ifade eden İskenderun Palmiye Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yılmaz Şahutoğlu, özellikle; safra kesesi, kasık fıtıkları ve apandisit ameliyatlarında uyguladıkları laparoskopik minimal invaziv cerrahinin sağladığı kolaylıkları açıkladı.

Minimal invaziv cerrahinin avantajlarından söz eden Op. Dr. Şahutoğlu, “Minimal invaziv cerrahi, laparoskopik yani kapalı yöntem kullanılarak, küçük kesilerle yapılan ameliyattır. Minimal invaziv cerrahide amaç, küçük kesilerle dokulara zarar vermeden, problemin olduğu bölgede tedaviyi gerçekleştirmektir. Minimal invaziv cerrahiyle yapılan ameliyatlar açık cerrahiyle karşılaştırıldığında özellikle ameliyat sonrasında hastaya daha hızlı ve konforlu bir iyileşme süreci kazandırmaktadır. Laparoskopik ameliyatlar sonrası hastanede kalış süresi daha kısadır” açıklamasında bulundu.

Minimal invaziv cerrahi hangi hastalıklara uygulanır?

Laparoskopik ameliyatların neredeyse tüm karın içi rahatsızlıklarda kullanabildiklerini ifade eden Op. Dr. Yılmaz Şahutoğlu, “Özellikle; fıtık ameliyatı, safra kesesi taşları, apandisit ameliyatlarında daha az ağrı daha çabuk iyileşme ve işe erken dönüş, daha estetik sonuçlar elde ediyoruz” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.