AKDENİZLİ YAŞ MEYVESEBZE İHRACATÇILARININ YENİ BAŞKANI FERHAT GÜRÜZ

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Akdeniz İhracatçı Birlikleri’ne (AKİB) bağlı Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin 2021 Yılı Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ferhat Gürüz seçildi.

AKİB merkez binasındaki toplantı salonunda 13 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilen Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 2021 Yılı Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda Menas Mersin Zirai Ürünler firmasından Ferhat Gürüz ile Köseler Sarıkaya Paketleme firmasından Bülent Ulus Sarıkaya’nın listeleri yarıştı. Divan Başkanlığını Gökalp İnşaat firmasından Süleyman Gökalp’ınyaptığı genel kurulda 728 üye oy kullandı. Sandığa giden Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin üyeleri, yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu, denetim kurulu asil ve yedek üyeleri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin genel kurulunda oy kullanacak delegeleri seçti. Kullanılan ve geçerli sayılan 700 oyun 405’ini alan Ferhat Gürüz seçimin kazananı oldu.Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Gürüz, hizmet bayrağını devraldığı Başkan Nejdat Sin ile Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak başta olmak üzere tüm üyelere teşekkür etti.  Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatının yarıya yakınını gerçekleştiren büyük bir aile olduğunu vurgulayan Başkan Ferhat Gürüz, sektörün üretim gücü, ülke ekonomisine kazandırdığı net döviz girdisi ve yüzbinlerce kişiye sağladığı istihdamla stratejik önem taşıdığını vurguladı.

“Kuracağımız Meyve Sebze Akademisi sektörümüzün geleceğine yön verecek”

Yaş meyve sebze sektörünün lideri olarak Türkiye’de koordinatörlük ve sekretarya hizmetlerini yürüten Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin yeni yönetim kurulunun görev süresinde gerçekleştirmeyi planladığı projeleri açıklayan Başkan Ferhat Gürüz,üniversite-sanayi iş birliğine öncelik vererek Meyve Sebze Akademisi kurulmasını sağlayacaklarını belirtti. Başkan Gürüz, “Üretimden hasada, sarartmadan paketlemeye, ambalaj çeşitlerinden pazarlamaya, yeni çeşitlerden trendlere kadar yeniş bir yelpazede sektörümüzün geleceğine yön verecek Meyve Sebze Akademisi’nin ülkemizi dünya meyve sebze ticaretinde en üst seviyelere çıkaracağına inanıyorum.” dedi.
Üretim, hasat ve hasat sonrası işlemlerin en uygun yöntemlerle yapılması konusunda ortak aklı daha da güçlendireceklerini dile getiren Başkan Gürüz, ürün bazlı komiteler kuracaklarını, narenciye, nar ve sert çekirdekli meyveler ile sebze çeşitlerini gruplandıracaklarını kaydetti. Başkan Gürüz, hasat öncesi ve hasat sonrası uygulamalar için teknik bilgilendirme toplantıları, rekolte tahminleri ve standartları belirleme konularında çalışmalar yapacaklarını da duyurdu.

 

“Zorunlu ve sorumlu zirai danışmanlık ofisleri modelini hayata geçireceğiz”

Bitkisel hastalık ve zararlılarla mücadelede kullanılan zirai ilaç kalıntılarıyla ilgili yaşanan sorunların çözümü için konunun uzmanlarıyla bilimsel çalışmalar yürüteceklerini söyleyen Başkan Gürüz, “Pestisit sorununu kökten ortadan kaldıracağına inandığımız model, inşaat projelerine yönelik çalışan yapı denetim şirketleri gibi zorunlu ve sorumlu zirai danışmanlık ofislerinin kurulmasıdır. Bu model sayesinde Tolerans/Maksimum Kalıntı Limiti (MRL) değerlerine uygun, kalıntı sorunu olmayan, sertifikalı ürünlerimiz ülke imajına ve ekonomimize çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Gereksiz zirai ilaç ve gübre kullanımından tutun, ekolojik yaşama ve hatta sağlık sistemimize kadar sorunları kökten çözecek zorunlu ve sorumlu zirai danışmanlık ofisleri modeli yaş meyve sebze sektörümüz için dönüm noktası olacaktır.” diye konuştu.

 

“Zirai karantina protokollerinde en öncelikli ülke Çin olacak”

Başkan Gürüz, lojistik sorunlara çözüm üretmek için bu sektörün paydaşlarıyla yeni mekanizmalar geliştireceklerini, ihracat stratejik planı hazırlayacaklarını, uluslararası pazarda rakip ülkelerin güncel analizlerini çıkaracaklarını, yeni çeşit ve ambalajlama uygulamaları hakkında üyeleribilgilendireceklerini anlattı. Zirai karantina protokolünü tamamlamayan ülkelerin büyükelçileriyle görüşerek destek isteyeceklerini de belirten Başkan Gürüz, bu konuda en öncelikli ülkenin 1,5 milyar nüfuslu Çin olacağını bildirdi. Küresel arenada yaş meyve ve sebze ticaretinde Türkiye markasını güçlendirecek etkinliklere de hız vereceklerinin altını çizen Başkan Gürüz,Fresh Plaza,FreshFruit ve benzeri internet medyası üzerinden tanıtımlar yapacaklarını sözlerine ekledi.

 

11 kişilik yönetim kurulu belirlendi

Menas Mersin Zirai Ürünler İşl.İhr.San.Tic. A.Ş. adına Ferhat Gürüz’ün başkanlığındaki Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu şu firmaların temsilcilerinden oluştu: Akaş Tarım Ürn.İnş.Ahş.Plas.Amb.San.Tic.A.Ş., Sin Gıda San. ve Tic.Ltd.Şti., Karagözler Gıda Loj.Tic.San.Ltd.Şti., Altun Gıda A.Ş., Soylu Gıda San.Tic.A.Ş.,Özler Tarım Ürünleri Ürt.Paz.San.Tic.A.Ş., Teksin Tar.Gıd.Ürün.Oto.İth.İhr.Tic.Nak.Ltd.Şti., Bulduk Uluslararası Nak.Gıd.Mad.İth.İhr.Tic.San.Ltd.Şti., Adonis Sebze Meyve San.Tic.Ltd.Şti., Karaali Sentetik Dokuma San.Tic.İth.İhr.Ltd.Şti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.