Atakaş Şirketler Grubu: “Geleceği birlikte üretiyoruz!”

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Eğitime verdiği destekle gençlerin meslek sahibi olmalarından, spora verdiği destekle hemşehrilik ve dayanışma ruhunu desteklemesi ile gönüllerde taht kuran  Atakaş Şirketler Grubu’nun kurucusu iş insanı Recep Atakaş, ekonomiye yön veren faaliyetlerinin yanı sıra eğitim, sosyal sorumluluk projeleri ile takdir topluyor.

Hatay’ın süper ligdeki temsilcisi Hatayspor’a  sponsor olan Recep Atakaş, Atakaş Hatayspor’a verdiği destekle spora destek sunuyor.

Recep Atakaş kimdir ve kaç yaşında. ekonomik faaliyet alanı nedir? Bölgenin sevilen iş adamı hakkında detaylı bilgiler…

“Geleceği birlikte üretiyoruz!”

Atakaş Şirketler Grubu, 1975 yılında İskenderun merkezli olarak demir sektöründe ticaret hayatına başladı. Uzun yıllar demir ticareti ve ithalatı yaparak bu alanda birçok başarıya imza atma şansı oldu. Tesislerinde bugün 1.2 milyon ton asitli sac, 400 bin ton galvanizli sac, 200 bin ton boyalı sac ve 200 bin ton soğuk sac ürünü üretim kapasitesine ulaşmış bulunuyor. Ayrıca çelik üretim tesislerinde yeni hatların yatırımlarına da 2018 itibariyle başlamış bulunuyor. Çelik servis merkezi, laboratuvarları ve çelik sektöründe yetiştirdiği profesyoneller ile ülkemize ve tüm dünyaya hizmet veriyor.

Atakaş Şirketler Grubu, 1989 yılında kömür ithalatına başlayarak kömür sektörüne adım atmıştır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden ithal ettiği yüksek kalitedeki kömürleri, Türkiye’nin üç bölgesinde 2.5 milyon ton kapasite ile eleme ve paketleme tesislerine sahip Atakaş, Türkiye’nin en büyük briket kömür üreticisi olup Yeşilkor ve Cemre markaları ile tüketicinin hizmetine sunmaktadır.

2017 yılında ise, Atakaş Şirketler Grubu yatırımlarına bir yenisini ekleyerek; bölgenin gurur kaynağı olduğuna inandığı, bölgede en modern alt yapıya sahip Atakaş Liman İşletmesini hayata geçirmiştir. Atakaş Liman İşletmesi geniş liman içi stoklama sahaları ve yıllık 10 milyon ton yük elleçleme potansiyeli sayesinde Türkiye’nin dış ticaretinde önemli konuma sahip Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu bölgelerine en yüksek faydayı sağlayacak limanlardan birisidir. Dökme yük ve genel kargo yüklerinin yanı sıra her türlü proje yükü elleçleyebilecek olan Atakaş Liman İşletmesi, dışarıdan ekipman ihtiyacı olmadan tek parça halinde 280 tonluk proje kargo yükleri elleçleyebilecek kapasiteye sahiptir. 

 

Her geçen gün büyüyen şirket yapısı ve kurumsallaşma yolunda attığı sağlam adımlar sayesinde, binlerce kişilik Atakaş ailesi, en iyiyi yapmayı kendilerine ilke edinerek; kalite, güvenilirlik ve süreklilik ile büyümeye devam ediyor. Atakaş Şirketler Grubu içinde bulunduğu sektörleri yönlendiren, rekabeti ve hizmet kalitesini sürekli artıran lokomotif kurum olma özelliğini bugün olduğu gibi yarın da devam ettirerek sürdürülebilir bir gelecek için yaptığı yatırımlarına hızla devam edecektir.

 

Atakaş Şirketler Grubu Kurucusu Recep ATAKAŞ kimdir?

Recep ATAKAŞ 1953 yılında Atakaş ailesinin 3. çocuğu olarak dünyaya geldi. Lise eğitimini de Kırıkhan’da tamamladıktan sonra 1973 yılında bölgenin endüstri merkezi olarak bilinen İskenderun’a yerleşti ve çocukluk hayallerini gerçekleştirmek ve tüccar olmak için ilk adımlarını attı. Babasının izinden giderek ticaret hayatına esnaf olarak başladı. Atakaş sonrasında esnaflığı bıraktı ve ticaret hayatına daha profesyonel bir giriş yaptı. Eş zamanlı olarak Bursa Uludağ Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezun oldu.

Hayırsever İş Adamı olarak ülke ve bölge ekonomisine yön veren Recep ATAKAŞ T.C. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den şükran plaketi almıştı. 2008 yılında ise T.B.M.M. Başkanı Köksal Toptan tarafından Üstün Hizmet madalyası ile onurlandırılmıştı.

1975 yılından sonra profesyonel hayatına Payas’da devam etti. Yıllar içinde iş insanı Recep Atakaş demir ticaretinde kendisine önemli bir yer edindi ve bölgenin en önemli demir tüccarlarından biri oldu. Bu dönemde otomotiv endüstrisinde distribütör olarak da çalıştı. Daha sonra profesyonel hayatına tamamen sanayici olarak devam etmek istediğine karar verdi ve 500 ton yıllık kapasitesi ile en iyi kalite demir üretimi sağlayan Payas’ın en büyük fabrikasını kurdu.

1989 yılında Recep Atakaş, ülkemizin kömür ihtiyacını gördü ve kömür endüstrisine giriş yaptı. Demir endüstrisindeki başarısını aratmayacak şekilde hem endüstriyel kömür hem de yakacak kömür alanlarında kısa sürede başarı yakalayan Atakaş, Türkiye’nin en önemli kömür ithalatçılarından biri haline gelmiş ve bu alanlara önemli yatırımlar yapmıştır., İskenderun, Samsun ve Gebze’de 2 milyon ton kapasiteli kömür eleme ve paketleme tesislerinin yanı sıra biri Payas Organize Sanayi Bölgesi, diğeri ise Gebze Sanayi Bölgesinde olmak üzere iki adet kömür pres fabrikası açmıştır.

Recep Atakaş en başından beri girişimci ruhunu korumayı başarmıştır. 2007 yılında Rusya’nın demir çelik devi MMK ile yüzde 50-50 ortak olarak Hatay’ın Dörtyol ilçesinde Cumhuriyet tarihimizin yabancı ortakla doğrudan yapılan en büyük yatırımı olan ve ülkemize iki milyar dolar yabancı sermaye girişini sağlayan yassı mamul üreten demir çelik fabrikasını kurmuştur. Bu fabrikada 2,5 milyon ton sıcak sac, 800 bin ton galvanizli sac, 400 bin ton boyalı sac üretimi yapılmakta olup fabrika, 2000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Atakaş Şirketler Grubu’nun Rusya’nın demir-çelik devi MMK ortaklığında İskenderun körfezinde kurdukları Demir Çelik Fabrikası, dünyanın önde gelen finans yayın kuruluşlarından “Euromoney” dergisi tarafından finans ve proje alanlarında Avrupa ve Ortadoğu birincisi seçilmiştir.

2017 yılının başında Hatay’ın Payas ilçesinde yıllık üretimi bir milyon ton olan ve soğuk sac, galvanizli sac ve boyalı sac üreten demir çelik fabrikasını üretime açmıştır.

15 Ocak 2018 tarihinde ise Atakaş Şirketler Grubu, Atakaş Limanı işletmeye almıştır. Limanın yıllık yük elleçme kapasitesi 15 milyon tondur. Ayrıca liman, dünya üzerindeki en büyük gemilerin yanaşmasına olanak sağlamaktadır. Bu ek ile birlikte Atakaş Şirketler Grubu, binlerce insanı istihdam etmeye devam etmektedir.

İş dünyasının duayenlerinden olan Recep Atakaş, başından beri verdiği kararlar ve attığı doğru adımlarla Atakaş Şirketler Grubu’nu sıfırdan yaratmış. Atakaş sadece muhteşem liderliğiyle değil, aynı zamanda karizmatik kişiliği ve yaptığı açıklamalarla da her zaman takip edilen ve sevilen bir iş adamı olmuş, halkla ve çalışanlarıyla bütünleşmesi yönleriyle her zaman örnek gösterilmiştir. Hayırsever işadamı, toplum yararına olan her projede “ben de varım” diyecek kadar duyarlı ve cesur olmuştur.

Recep Atakaş sosyal sorumluluk projelerinde de aktif bir rol almıştır. Eğitimin her şeyden önce geldiğine inanmış ve bu nedenle iki Anadolu Lisesi, iki endüstri meslek lisesi, bir öğrenci yurdu ve bir de anaokulu yaptırmış, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın hizmetine vermiştir. Bu okullara destek vermeye devam etmekte olup yüzlerce öğrenciye de burs vermektedir.

Nihat Atakaş Camii, Ramazan hazırlıklarını tamamladı… Huşu içinde müminleri bekliyor...

İskenderun Körfezi’ni süsleyen Nihal Atakaş Camii

İskenderun’a olan sevgisinden dolayı sahil şeridini inci gibi süsleyen Nihal Atakaş Cami’nin inşaatını başlatmış, üç ay içinde tamamlamayı hedeflemiştir.

 

Recep Atakaş devlete olan sorumluluklarını ticarete başladığı ilk yıllardan bu yana tamı tamına yerine getirmiştir. Kurumlar ve gelirler vergisinde yıllardır Hatay’da vergi şampiyonu olmuş, Türkiye genelinde de sıralamaya girmiştir.

 

Recep Atakaş, Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu Başkanlığı ve Türk Amerikan İşadamları Derneği Çukurova Bölge Başkanlığı, Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Halen İskenderun Sanayici İşadamları Derneği Başkanlığını sürdürmektedir.

 

Hayırsever bir İş Adamı olan Recep ATAKAŞ T.C. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den şükran plaketi almıştır. 2008 yılında ise T.B.M.M. Başkanı Köksal Toptan tarafından Üstün Hizmet madalyası ile onurlandırılmıştır.  Bir çok devlet kurumundan sayısız plaket ve ödül almış bir iş adamı olan Recep ATAKAŞ, iş adamı kişiliğinin yanı sıra evli, üç çocuk babası ve iki torun sahibidir.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.