Asker uğurlama ve bayrak töreni geleneği yaşatılıyor!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Anadolu kültüründe öteden beri yaşayan geleneklerin günümüzde de yaşatılması ülke ve bayrak sevgisi, birlik ve beraberliği pekiştiriyor. Hatay’ın Hassa İlçesinde Asker uğurlama ve bayrak töreni geleneği günümüzde de yaşatılıyor!

Hatay’ın Hassa İlçesinde asker uğurlama için Bayrak töreni düzenlendi.

Küreci Kıranyurdu Mahallesi eşraflarından Balcı Ailesi asker uğurlama için anlamlı bir geleneği tekrar yaşattılar.

Kıranyurdu Bölgesine hakim Tepede Şanlı Türk Bayrağını dalgalandırdılar. Bozatlı Bölgesindeki Şıhın Kayasına, İstiklal Marşı eşliğinde Şanlı Türk Bayrağı diktiler.

Asker annesi ve yakınları ellerine kına çalarak, başlarına al bayrağı temsil eden kırmızı eşarp taktılar. Balcı ailesinin yöresel kıyafetli kadınları büyük kazanlarda pişirdikleri yöresel yemekleri misafirlere ikram ettiler.

Çanakkale gazilerinden Olan Gadir Hasan Balcı’ın kızı, ilerleyen yaşına rağmen, torununun asker uğurlamasına katılarak duygulu anlar yaşadı. Babasının askerlik anılarını anlattı.

Asker annesi Selma Demirci, oğlunu askere uğurlamaktan gurur duyduğunu ifade etti.

 Hassa Belediyesi Mali İşler Müdürü Seydi Şıkoğlu, bu tür anlamlı faaliyetleri her zaman belediye olarak desteklediklerini ifade ederek, Afrin Zeytindalı Operasyonunda şehit olan dokuz şehidimiz adına dikilen Şehitler Anıtlar karşısına bu Şanlı bayrağımızı dalgalandırmanın gururunu yaşıyoruz. dedi.

Balcı Ailesinin büyüklerinden H.Mehmet Balcı ‘da yaptığı açıklamada;

Bizler Çanakkale Gazisi torunları olarak atalarımızın gittiği yoldan yürümeye ant içtik. dedi.  Vatan ve bayrak uğrunda ve İslam yolunda dededen toruna son nefesimize kadar yılmayacağız, çalışacağız dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.