Serhat şehir Kilis Mardin’in sahip olduğu güzellikleri aratmıyor!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkan Diyap Atar ve Yönetim Kurulu, Kilis Valisi Recep Soytürk’ü makamında ziyaret etti.
Serhat şehir Kilis’in sahip olduğu değerleri ön plana çıkarmak ve tanıtmak için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Kilis Valisi Recep Soytürk, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’ni heyet olarak konuk etmekten dolayı memnuniyetini dile getirdi. Vali Soytürk’e teşekkür eden İGC Başkanı Diyap Atar, “Sayın Valim sizi ziyaret etmek bizler için onurdur. Çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Serhat şehrimiz Kilis’i bulunduğu yerden daha iyi konuma getirmek için gösterdiğiniz gayret bizleri mutlu ediyor.” dedi.
Kentin tarihi mekânları görülmeye değer!
Başkan Atar’a güzel düşüncelerinden dolayı teşekkür eden Vali Soytürk, gazetecilere mihmandarlık yaptı. Tarihi Hükümet Konağı (Valilik Binası), Yahudi Havrası (Sinegog), Minaresi camiin avlu duvarına bitişik minaresi ile anılan Cüneyne Camii, Hz. Muhammet’in (S.A.V) cennetle müjdelenen bacanak ve kuzenleri Hz.Zübeyir ve Hz.Talha’ın (Aşereyi Mübeşerre)’deki kutsal mekânı, ‘Şehitlerin olduğu cadde’ de halk eskiden buradaki şehitlikten geçerken saygı icabı ayakkabılarını çıkartıp yürürlermiş’ yolların altında Şehitlerin yattığına inanılan Meşhetlik Mahallesindeki sokaklar, Hz. Muhammet’in (S.A.V) Sakal-ı Şerifi ve Kabe’nin örtüsünün muhafaza edildiği Ulu Camii ziyaretinin ardından  Canpolat Konağı gezildi.
Mardin’in sahip olduğu güzellikleri aratmayan serhat şehir Kilis
Kentin tarihi yapılarını, dar sokakları, sokakları sağlı sollu süsleyen taş yapıları, ibadethaneleri birlikte gezip incelediler. Güneydoğu Anadolu’nun tarihi ve kültürel dokusuyla en önemli kentlerinden biri olan Mardin’in sahip olduğu güzellikleri aratmayan serhat şehrimiz Kilis’in, tarihi ve kültürel varlıklarıyla da keşfedilmeyi beklediği yorumları sohbete konu oldu.
Kilis’teki 425 tarihi yapının 250’sinin restorasyonu tamamlandı!
Kilis Valisi Recep Soytürk, kentin tanıtımı için bir dizi proje tasarladıklarını önümüzdeki süreçte de bu yönde adımların atılacağı mesajını verdi. Kilis’te bulunan 425 tarihi yapının 250’sinin restorasyon çalışmalarının tamamlandığını anlatan Vali Soytürk, Belediye, Valilik, kurum ve kuruluşlarıyla el birliği ile çalışıldığını kentte bulunan 425 tarihi yapının 250’sinin restorasyon çalışmalarının tamamlandığını geri kalan yapıların da çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Kısa kent ziyaretinin ardından İGC Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kilis Valisi Recep Söytürk’e veda ederek İskenderun’a döndüler.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.