Vekil Tülay Hatimoğulları motosikletli kuryelerin ölümü ve iş koşullarını sordu

Published on:  /   Yorum yapılmamış

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği önerge ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e “trafik kazalarında motosikletli kuryelerin ölümü ve kuryelerin çalışma koşullarındaki zorlukları” sordu.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği sorular şunlar:

1.Motokuryeler için meslek tanımı yapılması Bakanlığınızca planlanmakta mıdır?

2.Bakanlığınızın motorlu kuryelerin çalışma koşullarının düzenlenmesi ve denetlenmesi adına çalışmaları var mıdır?

3.Motokuryelerin koruyucu ekipman kullanmasını sağlayacak/zorunlu kılacak düzenlemeler ve denetlemeler tarafınızca yapılmakta mıdır?

4.Pandeminin başladığı günden bugüne trafik kazalarında kaç tane motokurye hayatını kaybetmiştir?”

“9 Ekim 2021’de İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği, son dönemde artan trafik kazalarında motosikletli kuryelerin ölümü ve kuryelerin çalışma koşullarındaki zorluklara dikkat çekmek için yaptığı eylem ile ilgili Dernek Başkanı Murat Tomris; pandemi ile yaşadıkları zorlukların arttığını, işverenler tarafından hayatlarına değer verilmediğini, hız puanlama sisteminin trafik kazalarına neden olduğu ifade edilmiştir. Hiçbir paketin insan canından daha değerli olmadığına vurgu yapılan açıklamada motokuryelerin canını kasteden zaman kısıtlamalarından vazgeçilmesi gerektiği ifade ettiğini belirten Hatimoğulları, “Pandemi döneminde alışveriş ihtiyaçlarının daha çok elektronik ortamlardan sağlanması nedeniyle motorlu kuryelerin iş yükü, normalin üç katına çıkmıştır. Motokuryeler, siparişleri yetiştirme konusunda sürekli işveren ve müşteri baskısı yaşamaktadır. Pandeminin başından bu yana trafik kazalarında 200’ün üstünde motokurye hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle, motorlu kuryelerin iş ve can güvenliğinin sağlanması için kuryelere dayatılan süre kısıtlaması uygulaması kaldırılmalıdır.” İfadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.