“Biz Biriz! Dünya Bir!” sloganıyla “İstanbul’da Hatay Günleri” başladı

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Her yıl düzenlenerek gelenekselleşen, Tarihi değerlerini, ekonomisini, üretim değerleri ve sahip olduğu sosyokültürel yapısını farklı şehirlere taşımaya ve tanıtmamaya çalışan Hatay, bu yıl 4-10 Ekim tarihleri arasında “Biz Biriz! Dünya Bir!” sloganıyla “İstanbul’da Hatay Günleri” İstanbullularla buluşuyor.

Hatay Valiliği bünyesinde, İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen 10. “İstanbul’da Hatay Günleri” 6-10 Ekim tarihleri arasında İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda bu günden itibaren Hatay sevdalıları ile buluşuyor…

Pandemi dolayısıyla tanıtım günlerine ara verildiğini anımsatan İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Yılmazer, bu yıl bizler “Biz biriz dünya bir” sloganıyla yola çıktık. İstanbul’da Hatay Günleri Hatay’ın özünde olan değerlerinin geniş kitlelere tanıtılmasında büyük rol oynuyor. Birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış Medeniyetler diyarı Hatayımız, barındırdığı etnik, kültürel, sosyal çeşitliliği ile tüm dünyada barış içinde birlikte yaşamanın en güzel örneklerinden biri olma özelliğinde. 638 yılında Ebu Ubeyde Bin Cerrah tarafından fethedilerek İslamiyet ile tanışan ilk yerlerden biri olan Hatayımız, dünyanın ilk katolik kilisesi olan Saint Pierre Kilisesi, Türkiye İnanç Turizmi Haritası’nda yer alan Saint Simon Stylite Manastırı, 16. Yüzyılda yapılan Ulu Cami gibi önemli camileri, kiliseleri, havraları ile dinler mozaiğinin barış, kardeşlik, hoşgörü içinde yaşandığı bir şehir. Geçtiğimiz iki yıl boyunca ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan alışık olmadığımız pandemi koşulları, doğal afetler, en başta Hatay’ın etkilendiği mülteci sorunları bize insani olarak birlikte yaşamanın, yardımlaşmanın, paylaşmanın, birbirimize destek olarak zorlu koşulların üstesinden gelebilmenin önemini gösterdi. Her sene ayrı bir tema ile düzenlenen İstanbul’da Hatay Günleri’nin bu seneki temasını tam da bu nedenle, Hatay’ın birliktelik dokusunun örnek oluşturması amacıyla “Birlik”, sloganını da “Bir Biriz! Dünya Bir!” olarak seçtik. Tanıtım günlerine gelen misafirlerimiz ve Hatay’a gelen tüm misafirlerimiz her değerimizde “Birlik” unsurunun izlerini göreceklerdir” dedi. Yılmazer ayrıca “2020 yılında Pandemi koşulları nedeniyle düzenlenemeyen, İstanbulluların özlediği, “İstanbul’da Hatay Günleri” organizasyonunda, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin katılımları ile Hataylı esnafların ürünlerinin yer alacağı stantlar, Hatay folklorunun en güzel örneklerinden biri olan Kına Gecesi gösterisi, konserler, gelenekselleşen künefe şöleninin yanı sıra Hatay’ın zanaatkarları, tarım ve gıda üreticileri, turizm, sanayi şirketleri ve STK’lar da yer alacak.” diye konuştu.

“Hatay El Sanatları Workshop”
“Hatay El Sanatları Workshop” da tanıtım günleri boyunca her gün Hatay’a özgü zahter salatası, zeytin salatası, ıspanak borani, firik aşı, öcce, kemmunlu biberli aş yapımı katılımcılarla birlikte usta aşçıların gözetiminde yapılacak ve ziyaretçilere anlatılacak.

Geleneksel el yapımı ürünlerin daha çok ilgi çektiği günümüzde, Hatay’ın kültürünü yansıtan zanaatlar, özel bir alanda yer alacak olan “Hatay El Sanatları Workshop” bölümü ile 5 gün süresince katılımcılarla birlikte gerçekleştirilecek atölye çalışmaları ile uygulamalı olarak üretilecek ve sergilenecek. Zanaatların yanı sıra alanda yer alacak özel bir bölümde her gün Hatay’a özgü tatlardan biri katılımcılarla birlikte yapılacak. Zahter salatası, zeytin salatası, ıspanak borani, firik aşı, öcce, kemmunlu biberli aş yapımı ustaların bilgileri ile uygulamalı olarak ziyaretçilere anlatılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.