Milletvekili Tokdemir: Çiftçinin tarımdan kopuşunu engelleyecek bir planınız var mı?

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, “Çiftçinin tarımdan kopuşunu engelleyecek bir planınız var mı?” diye sordu.

Yönelttiği soruların Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, çiftçinin geleceğini sordu.

                                                                                                                     

 “Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) başvuru yapan çiftçilerin sayısı 2017’de 2 milyon 100 bin iken 2019’da 2 milyon 83 bine, 2020’de ise 1 milyon 803 bine düşmüştür. 2021 yılı rakamlarının yıl sonunda açıklanacağı ancak sahadan tarafımıza iletilen bilgilere göre ise sayısının 2021’de 1 milyon 500 binlere kadar gerilemiş olma riski ile karşı karşıya kalacağımız görülmektedir.

Çiftçi sahipsiz kaldığı için tarımdan kopuyor. Çiftçiden yana bir tarım politikasının olmaması, tarımsal desteklerin yetersizliği ve destek ödemelerin geç ödeniyor olması, ithal girdiler yüzünden çiftçinin yüksek maliyetlere ürettiği ürününü zararına satmak zorunda kalması kopuşu hızlandırıyor.

 

Bu bağlamda;

 

1-Bakanlığınız olarak çiftçilerimizim tarımdan kopuşunu engelleyecek bir planınız var mıdır?

 

2-Çiftçilerimizin mağduriyetlerini giderecek bir Tarımsal Üretim Planlamanız var mıdır?

 

3- Tarımsal ithalat politikalarıyla üreticilerimizin ve çiftçilerimizin mağdur olmalarını engelleyecek çiftçilerimizi önceleyip,destekleyecek çiftçiden yana bir tarımsal ürünler ithalat rejimi için çalışmalarınız var mıdır?” şeklindeki if

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.