Mansuroğlu: Yeniden Kurtuluş Savaşı mücadelesi vermek lazım…

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 98. Yıl dönümü dolayısıyla İskenderun İlçe yöneticileri ve partililer Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Aynı günün akşamında da İsataş Paradise’de düzenlenen geceye  CHP Hatay protokolü katıldı…

“Yeniden Kurtuluş Savaşı mücadelesi vermek lazım…” mesajını konuşmasında veren  CHP İlçe Başkanı Başkanı Yusuf Mansuroğlu, konuşmasında Türkiye’nin CHP’ye ve aydınlık yüzlü insanlara ihtiyacı olduğunu belirterek  Sıcak bir sonbahar sabahında sizlerle bir aradayız. Aydınlık yüzlü insanlarla Atatürk Anıtına bu çelenk sunmaktan onur ve gurur duyuyorum. Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere mirasıdır” dedi.

Partililer, bu gün saat 10.00’da Atatürk Anıt alanında toplandı. Öncygı duruşunun ardından hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okuyan partililer,

İzmir’in kurtuluşunun da 9 Eylül olduğunu anımsatan Mansuroğlu; 9 Eylül 2021, Partimizin Kuruluşunun 98. yıl dönümüdür. Aslında Partimizin temelleri “19 Mayıs 1919” ‘da “AYDINLANMA YÜRÜYÜŞÜ” ile atıldı. Daha sonraları Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı ile gelişti, olgunlaştı.” Dedi.

Bugün tüzüğümüzün 1. Maddesinde yazılı olan ”Cumhuriyet Halk Partisi, “MUSTAFA KEMAL Atatürk” ’ün liderliğinde, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin ve Kuvayı Milliye’nin devamı olarak “9 Eylul 1923” tarihinde kabul edilen “Parti Tüzüğü ile kurulmuştur.” şeklini aldı.

Partimizin kurulduğu 1923 yılındaki ismi “HALK FIRKASIDIR”.

Bilindiği gibi Partimizin 1. Kurultayı olarak “4 Eylül 1919 SİVAS KONGRESİ ” kabul edilmiştir. 10 Kasım 1924 tarihinde partimizin adı “CUMHURİYET HALK FIRKASI, Mustafa Kemal Atatürk’ün katıldığı son Kurultay olan 9 Mayıs 1935 tarihindeki  4. Kurultayda “CUMHURİYET HALK PARTİSİ” olarak değiştirilmiştir.

 

Yüce Atatürk’ün” BÜYÜK NUTKUNU “okuduğu 15 Ekim 1927 tarihindeki 2. Kurultay’da  6 OKUMUZDAKİ “CUMHURİYETÇİLİK-HALKÇILIK -MİLLİYETÇİLİK  ve LAİKLİK” ilkeleri kabul edilmiştir. Daha sonraları DEVRİMCİLİK ve DEVLETÇİLİK” ilkeleri de tüzüğümüze eklenmiştir.

“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ” ’ün birinci eseri “CUMHURİYET” kadar önem verdiği ikinci eseri olan; “CHP” ve onun ödünsüz sağlıklı ve sürekli devrimciliğine sımsıkı bağlı  üyeleri, bağımsız, antiemperyalist,  kararlı ve direnişçi bir ruha sahiptir.

 

Kurtuluş Savaşı ile yoğrulan  devrimlerden ödün vermeyen bükülmez ve teslim alınamayan, başkalaştırılamayan sağa çekilemeyecek olan CHP ve CHP’liler içeriden ve dışardan yapılacak başkalaştırma ve dönüştürme sapkınlığını püskürtecek güçtedir. CHP AİLESİ’nin bu niteliklere sahip başı dik, “ALTI OK’ a sahip çıkma kararlılığındaki üyeleri olarak Mustafa Kemal’in takipçisi ve neferleri olmaktan gurur duyuyoruz.”

Aksini düşünenlerin kendilerinin CHP’liliklerini ve CHP’de daha ne kadar kalacaklarını sorgulamaları gerekir.  Bu duygularla “Kuruluş Günümüzü” kutluyor, başarılar diliyor, sevgiler saygılar sunuyorum.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.