“Sivil Gözetiminin Güçlendirilmesi Proje” toplantısı Antakya’da yapıldı

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen ilk aşaması 2008 – 2010, ikinci aşaması 2012 – 2014 yılları arasında uygulanan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Güçlendirilmesi Projesi (III. Aşama)” Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen proje toplantısı 26 – 27 Ağustos tarihlerinde Hatay’da yapıldı.

Emniyet Müdürlüğü, Zabıta, Jandarma, Sosyal Hizmetler Merkezi, rehberlik Araştırma Merkezi görevlileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda; şeffaflık, Hesap verilebilirlik, hukukun üstünlüğü, insan hakları, etkinlik ve verimlilik konuları ele alındı.

Bu bağlamda sivil ve demokratik gözetimin geliştirilebilmesinde, sivil toplumun ve medyanın rolünün önemine dikkat çekilen toplantıda; toplumun özellikle kırılgan ve dezavantajlı kesimlerinin, talep ve beklentilerini hassasiyetle dikkate alan, yalnızca güvenlik değil “güven” de sağlayan çift-taraflı ve nitelikli bir güvenlik yönetişim modeli hedeflenen toplantının ikinci gününde İskenderun’da yerelm önleme ve güvenlik planı uygulamaları, güven oluşturmak ve sivil gözetimin önemi, yenilikçi yaklaşımlar ile ilgili görüşler dile getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.