Orman Yangınlarıyla Mücadele Gönüllüsü Olmak ister misiniz?

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Yaban Hayatını Koruma ve Dayanışma Derneği  (YAKORDER) Yeşil Vatan İçin Orman Yangınlarıyla Mücadele Gönüllüsü Olma Çağrısında Bulundu.

11 Eylül 2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün ” Orman Yangınlarıyla Mücadelede Görev Yapan Gönüllüler Hakkında Yönetmelik” yayımlanarak yürürlüğe girdikten sonra;

İlgili yönetmelikle orman yangınlarıyla mücadelede görev yapacak gönüllülerin hukuki statüsü, nitelikleri, görevleri, sorumlulukları, eğitimleri, araç-gereçleri ve kıyafetleri belirlendi.

Bu kapsamda Türkiye’deki orman yangınlarıyla mücadele, eğitimli ve ekipmanlı, sertifikalı, kimlikli gönüllüler ile güçleniyor.

 

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Yaban Hayatını Koruma ve Dayanışma Derneği (YAKORDER) bilim kurulu üyesi  yaban hayatı uzmanı Dr. Mühsin Çoğal; Geçtiğimiz yıl Hatay ilimiz başta olmak üzere ülkemizin bir çok noktasında orman yangınları ile binlerce hektarlık alanlar kül oldu. Yapılan açıklamalarda herhangi bir can kaybı olmadığı belirtilir ama, ormanlarda yaşayan onlarca yaban hayvanı türü maalesef telef olmaktadır. Dahası yaşam alanları tahrip olmakta, hatta yok olmaktadır. Yangınlarda sadece oksijen kaynaklarımız yok olmuyor. Ekosistemin bir parçası olan yaban hayvanları telef olarak biyolojik çeşitliliğimizin zarar görmesine sebep oluyor diyerek sözlerine şöyle devam etti.

 

Orman Genel Müdürlüğü’nün orman yangınlarıyla mücadele gönüllülerine vermiş olduğu eğitimi önemsiyoruz. Orman yangınlarında saniyelerinde çok önemli olduğunu düşündüğümüzde, bu eğitimlerin alınmasını destekliyoruz.

 

YAKORDER olarak ”Orman Genel Müdürlüğü’nden edinmiş olduğumuz bilgi edinme talebimiz neticesinde Ocak 2021 tarihi itibariyle Dörtyol ilçemizde 85, Hatay ilimizde 481 ve ülke genelinde   12734 orman yangınlarıyla mücadele gönüllüsünün mevcut olduğu bilgisi paylaşılmıştır” diyerek sözlerini şöyle tamamladı.

 

 

”Orman yangınlarıyla mücadele gönüllüsü olmak isteyenler Orman İşletme Müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunarak yeşil vatanın korunmasında görev alabilirler.”

 

Duyarlı vatandaşların, herhangi bir orman yangını gördüklerinde 112 Acil Çağrı merkezini arayarak bildirimlerde bulunulmasını da sözlerine ekledi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.