DAÇE: Ülkemizin nükleer silah üretim merkezi olmasına karşıyız!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Akkuyu ’da ve Sinop’ta olmak üzere Türkiye’deki nükleer santrallerin yapımı “ÇERNOBİL BİR DAHA ASLA “sloganı ile derhal iptal edilmesi gerektiğine vurgu yapan Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) “ Ülkemizin nükleer silah üretim merkezi olmasına karşıyız! Hükümeti bir kez daha Nükleer Maceradan vazgeçmeye çağırıyoruz.” mesajı verdi…

*Doğu Akdeniz Çevre Derneklerinin ortak basın açıklaması şöyle: “Çernobil felaketinin 35.yılında başta Akkuyu ’da ve Sinop’ta olmak üzere Hükümeti bir kez daha Nükleer Maceradan vazgeçmeye çağırıyoruz.

26 Nisan 1986 yılında Rusya’da meydana gelen Çernobil Nükleer Santral kazası, tarihin en büyük nükleer santral felaketidir. Kaza sonucunda atmosfere salınan radyasyonun, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının 200 katı olduğu kanıtlanmıştır.

Dünya tarihinin en büyük nükleer santral kazası olan Çernobil faciasının zararlarını, dünya 35 yıldır hala çok ağır ödüyor. Bütün dünya ülkelerinde yaşayan milyonlarca insan, kazadan sonra yayılan radyasyondan çok olumsuz etkilendi, Çocuklar sakat ve lösemili doğdu. Kazanın ardından geçen 35 yıllık süre içinde bölgede yaşayan insanların vücutlarında bağışıklık sisteminde yetersizlikler ve genetik yapının bozulması ile kanser oluşumunun hızlandığı, ölümlerin arttığı ve o bölgede radyasyon kirliliği yüzünden tarımın, hayvancılığın çok olumsuz etkilendiği araştırma sonuçları olarak dünya kamuoyuna yansıdı.

Çernobil felaketinin 35.yılında Dünya hala Çernobil Nükleer Santralinden yayılan radyasyon felaketinin tüm yakıcılığını yaşamaya devam etmektedir. Çernobil felaketinin verdiği 35 yıllık ekonomik ve sosyal zararların hesabı yapılamıyor. Çernobil felaketinden dolayı Dünyada yaklaşık 1.000.000 insan öldü ve insanlar hala ölmeye devam etmektedir.

Nükleer santrali evdeki tüp gaza indirgeyen, zihniyet Sinop’a ve Mersin’e halkın iradesine rağmen kapalı kapılar ardından nükleer santral anlaşmaları ve bilimsel olmayan, göstermelik ÇED raporları ile Karadeniz’i ve Akdeniz’i nükleer atık çöplüğüne dönüştürecek nükleer santral projelerinin yapımına başlamıştır. Çernobil felaketinin sanığı olan Rusya Akkuyuya ve Fukuşima felaketinin sanığı Japonya Sinop’a ülkemizi felakete sürükleyecek nükleer santraller kurmak için çalışmaktadırlar.

Ülkemizde kurulması planlanan Nükleer santrallerin teknolojisi dünya nükleer teknolojisinin gerisinde olup işletmeye alınmamış eski teknolojilerdir. En ileri teknoloji bile olsa bu teknolojiler*le ülkemizde nükleer santral* kurulması halinde tarımımız turizmimiz ve sağlığımız çok zarar görecektir. Çernobil nükleer santral felaketi, dünyaya Nükleer santrallerin çok pahalı, güvensiz, kaza riskinin çok yüksek, çevre ve insan sağlığına verdiği zararlarının telafisinin mümkün olmadığını ve bu zararların kuşaklar boyu binlerce yıl devam ettiğini, en son teknolojinin kullanıldığı nükleer santrallerde bile kazaların engellenemediğini, nükleer santrallerin çok büyük ve geri dönülmez bir çevre kirliliği ve çok yüksek toplumsal maliyetler yarattığını bilimsel olarak kanıtlamıştır.
Akkuyu Nükleer Santralinin zemininde meydana gelen çatlaklara rağmen inşaatına halen devam edilmesi Çernobil felaketinin habercisidir. Ayrıca Akkuyu nükleer santralinin bir günde kullanılacak soğutma suyunun her gün 1 milyon tonunun buharlaşarak bölgedeki atmosferik buhar oranı ve sıcaklık derecesini daha da artıracağı için bölgede küresel ısınma ve iklim krizine neden olacağı açıktır.
Ülkemizin nükleer santrallere ihtiyacı yoktur.”

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.