Vekil Hatimoğulları Suriyeli işçinin iş sağlığı ve iş güvenliğine dair alınan önlemleri sordu?

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hatay’ın Hassa ilçesinde bağlı inşaat halindeki binaya kurulan iskelede 6. kattan zemine düşen Suriyeli işçi Ahmet El Süleyman’ın hayatını kaybetmesi sonucu iş sağlığı ve iş güvenliğine dair alınan önlemleri Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu.

“Hatay’ın Hassa ilçesine bağlı 15 Kasım Mahallesi’nde inşaat halindeki binaya iskele kurduğusırada 6. kattan zemine düşen Ahmet El Süleyman adlı Suriyeli işçi ağır yaralı olarak Hassa Devlet Hastanesi‘ne kaldırılmıştır. Maalesef hastanede Ahmet El Süleyman yaşamını yitirmiştir.

Sadece geçtiğimiz bir hafta içinde 13 emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir.İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG)Meclisinin Şubat ayı raporuna göre; yüzde 75’ini ulusal basından; yüzde 25’i ise yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, meslek örgütleri ve sendikalardan öğrendikleri bilgilere dayanarak tespit edilen kadarıyla Şubat ayında en az 138 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir. Ölümler en çok inşaat, sağlık, ticaret/eğitim/büro, tarım, taşımacılık, metal, madencilik, konaklama, tekstil, gemi/tersane ve güvenlik işkollarında gerçekleşmiştir.

 

Bu bağlamda;

1.Söz konusu inşaatta işçi sağlığı ve güvenliğine dair alınan önlemler nelerdir?

2.Ahmet El Süleyman’ın yaşamını yitirmesine hangi ihmallerin yol açtığı tespit edilmiş midir?

3.Söz konusu inşaatın sorumlusu hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

4.İşverenin, Ahmet El Süleyman’ın yaşamını yitirmesinde sorumluluğu nedir?

 

5.Son üç ay içerisinde iş başında yaşamını yitiren kaç işçi bulunmaktadır?

 

6.Bakanlığınızca iş cinayetlerini önlemek amaçlı nasıl çalışmalar yapılmakta, hangi önlemler alınmaktadır?

7.İş cinayetlerinde ilk sıralarda yer alan inşaat ve sağlık işkollarına yönelik iş cinayetlerini önlemek üzereözel çalışmalarınız var mıdır?

  1. Hatay’da ve tüm Türkiye’de yapılan inşaatlarda işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınıp alınmadığı ne sıklıkla denetlenmektedir?
  2. Her yıl alınmayan/denetlenmeyen önlemler nedeniyle binlerce işçinin hayatını kaybettiği iş cinayetlerini önlemek amacıyla yeterli planlamayı/çalışmayı yaptığınızı düşünüyor musunuz?”
Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.