Tüm Emekli Sen “İnsanca Yaşayacak Bir Aylık” için alanla indi

Published on:  /   Yorum yapılmamış

 “Kaybettiğimiz sağlık çalışanlarını unutmayacağız” diyen Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli-Sen) İskenderun Temsilciliği emeklileri, Covid 19’un meslek hastalığı olarak sayılmısını ve emekliler olarak  ‘İnsanca Yaşayacak Bir Aylık İstiyoruz!” , “Geçinemiyoruz, İsyandayız!” diyerek İskenderun’dan sesini Yükseltti!

Tüm Emekli-Sen İskenderun Temsilciliği, Sağlık Parkında (Eski Bit Pazarı) bir kitlesel açıklaması yaptı.

Çok sayıda emeklinin destek verdiği kitlesel açıklamada

Eyleme çok sayıda emeklinin yanı sıra KESK’e bağlı sendika ve dernek yöneticileri ve seğlık çalışanları katılımıyla destek verdi.

 

Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesinin zor olmadığını bunun siyasi bir tercih olduğuna vurgu yapan Tüm Emekli Sen İskenderun Temsilcisi Mustafa Çankaya, alanda yaptığı açıklamada insanca yaşam sağlayacak bir ücret verilmesini talep ettiklerini, ek zam ile Kurban ve Ramazan bayramlarında da 1 asgari ücret tutarında ikramiye istediklerini belirterek emeklilerin açlığa ve yoksulluğa mahkûm edilmemesini istediler.

 

Ekonomik krizin yanı sıra pandeminin yükünün de iktidar tarafından emekçilere yıkıldığını kaydeden Emekli Sen İskenderun Temsilcisi Mustafa Çankaya, emekli aylıklarının yoksulluk sınırının çok altında olduğunu belirterek “Son bir yıl içinde doğalgaz %32, elektrik %31, baklagiller %60, peynir %27, yumurta %80, ayçiçeği yağı %50 zamlanmış, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine %26 zam yapılmıştır. Buna karşın emeklilerin maaşlarında yapılan artış ise ülkemizdeki gerçek enflasyon rakamlarının çok-çok altındadır. Asgari ücret 2 bin 825 TL iken 8 milyon emeklinin aylığı ise 2 bin TL’nin altındadır! Bu da göstermektedir ki, emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş açlığa mahkûm etmek istenmektedir. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar, hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde file ile alışveriş yapmamışlardır. İnsanca Bir Yaşam Hepimizin Hakkıdır. İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilen ücretlerin bayram harçlığına dönüştüğünü, emekliler için bir aşağılama aracı haline geldi. Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. Emekliler kendilerini açlığa mahkûm edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.