Hatay’da 65 bin Suriyeli öğrenci ilk ve orta eğitimini sürdürüyor

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hatay’da 65 bin Suriyeli öğrenci ilk ve orta eğitimini sürdürüyor. Sekizi çelik, sekizi de betonarme olmak üzere toplam 16 okul inşa edilerek eğitim alanında hizmet vermeye başladı.

Avrupa Birliği fonlarından ilimize daha önce 8 tane çelik 8 tanede betonarme olmak üzere toplam 16 okul yapıldı. Şu an itibariyle de altı betonarme okulumuz ihale aşamasında.

Serpil Korkmaz

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut ve Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın da katılımıyla 19 Mart 2021 Cuma günü saat 10.30’da İskenderun’da Kriz Zamanlarında “Herkes için Eğitim ve Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi” projeleri kapsamında beş okulda açılış ve Ağaç dikim töreni düzenlendi. Etkinlik kapsamında: Yunus Emre Mahallesi Oruç Reis İlkokulunda düzenlenen fidan dikme töreni yapıldı.

Tören sonrasında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut ile Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve yapımı tamamlanan İskenderun’da eğitime hizmet sunmaya başlayan Oruç Reis İlkokulu’nda incelemelerde bulunarak okul ile ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Törene, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut, Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Oruç Reis İlkokulu Öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

Avrupa Birliği’nin yurt çapında 410, Hatay’da ise 40’a yakın okulun inşasını desteklediğini kaydeden Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut konuşmasında şunları söyledi:

“Eğitim, ister Türk, ister mülteci, isterse Avrupalı olsun, bütün çocuklar için geleceğin anahtarıdır.  Avrupa Birliği’nin, Türk devletinin, yerel yetkililerin ve Türk halkının bu muazzam eğitim çalışmasını yürütüyor olmasından büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Avrupa Birliği olarak yurt çapında 410, bu ilde ise 40’a yakın okulun inşasını destekliyoruz. Tabii bu aynı zamanda fedakâr öğretmenlerimiz ve özellikle de PIKTES programındaki öğretmenlerimizin üstün çabaları sayesinde oldu. Dolayısıyla burada olmaktan büyük memnuniyet duymamın başlıca sebebi, öğretmenlerin bu emeği ve eğitimdir. Bugün ayrıca bir ağaç dikme töreni için buradayız. Çevre ve iklim sorunu, zamanımızın en büyük sorunu. Günlük alacağımız önlemlerle bu sorun ile baş edebiliriz” dedi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan Konuşmasında, “Benim açılışını en çok yapmaktan keyif aldığım yapılar okul açılışlarıdır. Okulun içerisine girdiğimde çok ciddi bir ferahlık hissetim, öğrencilerimizin iyi bir eğitim almasını temenni ediyorum. Dün Sayın Büyükelçi beni ziyaret etti. Ülkemizdeki, ilimizdeki ve Suriye’deki gündemi uzunca bir istişare ettik. 2011’de başlayan bir Suriye krizi var, dünyanın en büyük krizlerinden sorunlarından bir tanesi.

Savaş sadece iç savaşla kalmadı aynı zamanda çok büyük bir göç dalgası oluşturdu.

Milyonlarca insan evlerini yurtlarını terk etmek zorunda kaldılar, tabi sınır komşusu olması sebebiyle de ilk etapta Türkiye’ye, Türkiye üzerinden de Avrupa’ya ve diğer ülkelere gitmeye çalıştılar.  Bu çok acı bir dramdı. Çok aile Aylan bebek gibi Ege denizinin soğuk sularında hayatlarına veda ettiler, yersiz ve yurtsuz kaldılar. Tespitlerimize göre en az yedi sefer yer değiştiren mülteciler var. Savaşın başladığı günden evini terk etmiş, çadırda yaşamaya başlamış sonra tekrar terk etmiş ve bu yedi sefer gerçekleşmiş. İdlib de 4 milyona yakın insan çadırlarda yaşıyor ve yine Türkiye’nin güvenlikli bölge olarak oluşturduğu alanlarda da 2 milyon civarında insan var.  Avrupa’ya gidenlerle beraber herhalde Suriye nüfusunun %70’i mülteci durumuna düşmüş vaziyette. Türkiye olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imkânlarımızın tamamını Suriyeli kardeşlerimize açtık. Onlara her türlü desteği verip onların acılarını bir nebze olsun hafifletmeye çalışıyoruz. Biz zaten onlara mülteci demiyoruz, biz onlara Suriyeli misafirlerimiz diyoruz. İnşallah orada tekrar düzen tesis edildiğinde bu misafirlerimiz tekrar kendi evlerine yurtlarına dönecektir.  Türkiye’ye bu kadar Suriyeli misafirin gelmesiyle birlikte bizim de imkânlarımızın yetmediği, eksik kaldığı ortaya çıktı. Çünkü biz şehirlerimizi, eğitimimizi ve sağlığımızı planlarken kendi nüfusumuza ve yerleşik yapımıza göre planladık.  Bazı ilçelerimizde nüfusunun yarıya yakını, hatta Reyhanlı ilçemizde nüfusunun tamamından fazlası kadar insan gelince eğitim kurumlarımız yetmemeye hastanelerimiz ihtiyaca cevap vermemeye başlamıştı.

Yolları, parkları, hastaneleri, okulları birlikte kullanıyoruz ancak anlayışla karşılanması lazım ki bunlarında bir kapasitesi var. Hem kendi milli bütçemizden hem hayırseverlerimizden hem de Avrupa Birliği fonlarından gelen desteklerle ciddi yatırımlar yapıldı. Suriyeli çocuklar ilk Türkiye geldiklerinde ayrı okullarda okuyorlardı biz bunun yanlış olduğunu fark ettik ve daha sonra kendi çocuklarımızla aynı sınıflarda bizim müfredatımızla eğitim vermeye başladık ve gördük ki başarı oranları da artmaya başladı. Bu durum ilimizin eğitim başarı oranını nispeten aşağı düşürdüyse de birkaç yıl içerisinde biz bunun toparlanacağını ve tekrar Hatay’ın eski eğitim başarı oranını yakalayacağını düşünüyoruz. İlimiz için 21-22 tane yeni okul planlanmış, bir kısmı yapılmış, bir kısmının yapımına devam edilmekte ve bir kısmı da planlama aşamasında. Bu okullar ilimizdeki eğitimimize ciddi destek sağlayacak. Ben Büyükelçi’nin şahsında Avrupa Birliği ülkelerine teşekkürlerimizi sunuyorum. Yeterli mi?  Elbet değil, Avrupa Birliği’nin bizim bu yükümüzü daha fazla üzerine alması gerektiğini düşünüyorum.

Nihayetinde bu sorun sadece Türkiye’nin sorunu değil. Bu sorundan en çok etkilenen ve en çok yorulan ülke Türkiye. Bunu birlikte göğüslememiz lazım bunu insanlık adına yapmalıyız. Hep birlikte hareket edip güçlerimizi birleştirip bu yükü birlikte taşımalıyız. Uluslararası arenada Türkiye’nin tezleri desteklenerek Suriye’deki düzenin tekrar sağlanması için gereken neyse bir an önce yapılmalı aksi takdirde bu mülteci sorunu hem bizi hem Avrupa’yı hem de dünyayı ciddi anlamda yoracaktır diye düşünüyorum. ikinci bir etkinlik olarak da ağaç dikeceğiz. Sayın Büyükelçi ile bahçede karşılaştığımız da çok güzel bir şehir dedi, evet gerçekten Doğu Akdeniz kenarında çok güzel bir şehre geldiniz. Burası dünyanın en güzel lokasyonlarından bir tanesi. Denizden bir 15 dakika seyahat ettiğinizde dünyanın en güzel dağlarından yaylalarından bir tanesini ulaşıyorsunuz. Aşağıda 35- 40° sıcak varken yukarıda çok serin

bir havaya ulaşıyorsunuz. Bu imkânı her yerde bulma şansınız yok, biraz daha seyahat ettiğinizde de dünyanın en güzel ovalarından bir tanesine Amik Ovası’na ulaşmış oluyorsunuz. Bu coğrafya gerçekten çok kıymetli çok güzel bir coğrafya. Biz bu coğrafyada üç ürün birden alıyoruz, bu çok kıymetlidir. Genelde Türkiye’nin diğer bölgelerinde ancak bir ürün alabilirsiniz ama bu bölge üç ürünü verebilen verimli bir coğrafya. İlaveten tarihiyle, kültürüyle, insanlarının cömertliğiyle, toprağın cömertliğiyle de özel bir yerdir. Sizde gezip göreceksiniz keyifli vakitler geçireceğinizi ümit ediyorum. Ben tekrar etkinliğin faydalı olmasını temenni ediyor, teşriflerinizden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma da tekrar teşekkür ediyor, herkesi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

 

Protokol konuşmalarının ardından Vali Rahmi Doğan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut ile Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve yapımı tamamlanan Oruç Reis İlkokulu’nda incelemelerde bulunarak okul ile ilgili yetkililerden bilgi aldı.

 

Vali Rahmi Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte incelemelerin ardından “Geleceğimiz Yeşeriyor” temasıyla düzenlenen fidan dikim etkinliğine 3 bin adet fidan dikimi desteği yapılan ilimizde Oruç Reis İlkokulunda bulunan alana temsili fidan dikti.

 

Vali Doğan Fidan Dikim Törenine Katıldı. Hatay Valisi Rahmi Doğan,“Kriz Zamanlarında Herkes için Eğitim ve Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi” projeleri kapsamında gerçekleşen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından protokol konuşmaları ile devam etti.

 

Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan konuşmasında, “Bu içerisinde bulunduğumuz okul gibi Avrupa Birliği fonlarından şu ana kadar ilimizde beş okul yapıldı. Avrupa Birliği fonlarından ilimize daha önce 8 tane çelik 8 tanede betonarme olmak üzere toplam 16 okul yapıldı. Şu an itibariyle de altı betonarme okulumuz ihale aşamasında. İlimizde 65.000’e yakın Suriyeli öğrencimiz var.  Bu öğrenciler okullarımız üzerinde büyük bir baskı oluşturdu ancak son dönemde 2.000 derslik yaparak bu baskıyı epey azalttık. Bu bağlamda yapılan bu okulların hayırlı olmasını diliyor, hepinizi saygılarımla selamlıyorum.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür Konuşmasında,” Milli Eğitim Bakanlığı ve İnşaat Genel Müdürlüğü Proje Uygulama Birimi olarak bugün sizin huzurunda bambaşka bir heyecan içerisindeyiz. Avrupa Birliği’nin mali destekleri kapsamında eğitim altyapısının güçlendirilmesi ve kriz zamanlarında herkes için eğitim 1-2 ve 3 projeleri ile 2017 yılından bu yana tam 126 okul inşa ederek hizmete açtık. İçerisinde bulunmuş olduğumuz Oruç Reis Okulu ’da bunlardan bir tanesi ve bugün bizlerle beraber olan çocuklarımızın yeni eğitim yuvasıdır. Bu çatının altında hem Türk hem Suriyeli güzel yürekli aklı hür vicdanı hür çocuklarımız yetişecekler, tıpkı bugün dikeceğimiz fidanlar gibi onlar da bu nitelikli eğitim ortamlarında laboratuvarlar, spor alanları, kütüphaneler, sosyal imkânlarla birlikte yeşerecek ve gelişecekler. Tüm çocuklarımız için özenle ele aldığımız eğitim yatırımlarının her birinin tıpkı bugün dikeceğimiz fidanlar gibi eşsiz olan tüm çocuklarımıza armağan olması dileklerimizle teşekkür ederim.” dedi.

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.