HKP’li Kadınlar: Selam Olsun 8 Mart’ı Yaratanlara 8 Mart’ı Yaşatanlara

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Halkın Kurtuluş Partisi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada, Kadınlar Uyanın! Harekete Geçin! Savaşın!” denildi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Samandağ Abdullah Cömert Alanında toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

HKP’li Kadınlar, “Selam Olsun 8 Mart’ı Yaratanlara, Selam Olsun 8 Mart’ı Yaşatanlara Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” yazılı pankart açtı.

 

‘DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’

HKP’li Kadınlar adına Nilgün Yuva yaptığı açıklamada, 8 Mart’ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olduğunu vurguladı. Yuva açıklamasının devamında, “8 Mart başta Ortadoğu Halkları olmak üzere Dünya Halklarına kan kusturan, milyonlarca masum kadın ve çocuğun katliam fermanını yazan, eli kanlı AB-D emperyalistlerinin temsilcisi kadınların günü değildir. 8 Mart yarattıkları sömürü düzeninde olanca lüks ve şatafat içinde yaşarken, işçi-emekçi kadın ve erkeklerimizi, İşsizlik ve Pahalılık cehenneminde inim inim inleten, onlara 2.825,90 TL sefalet ücretini reva gören, kadına yönelik şiddeti ve çocuk tecavüzlerini kılları bile kıpırdamadan aklayan, Finans Kapital ve Tefeci-Bezirgân sermayenin temsilcisi kadınların günü hiç değildir” ifadelerine yer verdi.

 

‘KADIN DÜŞMANLIĞI BÜYÜK BOYUTLARA ULAŞTI’

Nilgün Yuva, 2020 yılının dokuz aylık döneminde 369 kadının hunharca katledildiğini, yeni girdiğimiz 2021 yılının Ocak ayında ise 23 kadının öldürüldüğünü ve 14 kadının şüpheli şekilde ölü bulunduğunu belirtti.

Yuva açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“AB-D Emperyalistleri tarafından 2002 yılında iktidar koltuğuna oturulan AKP’giller, tarihin en gerici ve asalak sermaye sınıfı Tefeci Bezirgân Sınıfı’nın temsilcileridir. Bu Ortaçağcı gerici sınıf Ortaçağın karanlık günlerinin özlemi içindedir. Fıtratında kadın düşmanlığı vardır. Bu yüzden ülkemizi, kadınları ve çocukları Ortaçağın karanlık günlerine götürerek, kadınları dört duvar arasına hapsetmek, Laikliği ortadan kaldırmak, kadını bir eşyadan daha değersiz, alınır satılır bir mal durumuna düşürmek isterler. Bunu yaparken de çok ince yollarla kadın bedenini bir cinsel obje aracı olarak kullanır ve sergilerler. Tek tapındıkları: Para Tanrısı’dır. Yeter ki saray ihtişamları devam etsin ve küpleri dolsun. Bu uğurda her yol onlar içim mübâhtır. Kara halk yığınlarını Yezid-Muaviye dini ile afyonlarken Gerçek İslamı da kuşa çevirirler. İşte bu yüzden de yarasanın en küçük ışık süzmesinden korktuğu gibi bu Ortaçağcı gerici sınıf ve onları besleyen tüm gerici vakıf, demek ve tarikatlar, kadın ve çocuklar başta olmak üzere İşçi Sınıfımız ve emekçi halkımızın yararına olabilecek, onlara az da olsa nefes aldırabilecek en küçük bir uygulamaya bile tahammül edemezler.”

Yuva, Kadının Kurtuluşunun: Toplumda on bin yıldan beri kökleşmiş olan, kadını aşağılayan geleneklerin, kültürün ve alışkanlıkların bütünüyle ortadan kaldırılmasıyla, silinmesiyle gerçekleşeceğini vurgulayarak tüm kadınlara HKP saflarında örgütlenme çağrısında bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.