Av Sezonu Sona Erdi… YAKORDER’den Avcılık etiğine uyun çağrısı!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Yaban Hayatını Koruma ve Dayanışma Derneği (YAKORDER) 2020-2021 Kara Avcılığı Av Sezonunun Sona Erdiğini Bildirdi. Yaban Hayatını Koruma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Özer yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonunun kararlarına istinaden 7 Mart Pazar günü itibariyle ülke genelinde yasağının başladığını hatırlattı.

Yaban hayvanlarının bu dönemde üreme ve yavrulama dönemine girdiğini belirten YAKORDER Başkanı Özer, avcıların, avcılık etiğine, avlanma yasağına uymasını isteyen  şöyle devam etti:

“Yasaklı dönem de avlanma yapıldığını gören vatandaşlarımız, 81 ilde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüklerine www.112.gov.tr sitesindeki verilere göre 70 ilde faaliyet gösteren ve Hatay ilimizde de ortak çağrı merkezi olarak kullanılan, 112 Acil Çağrı Merkezlerine 7/24 bildirimlerde bulunabilirler.

Ayrıca doğa, yaban hayatı fotoğrafçıları, yaban hayvanlarının bulunduğu sahalarda fotoğraf çekerken yavru yaban hayvanı ve anne yaban hayvanının tedirgin olmamaları için yuvalama alanlarına çok yaklaşmamaları gerekmektedir.

Diğer yandan, özellikle Hatay dağ ceylanı, karaca gibi yaban hayvanlarının doğal ortamlarda yavrusu tek bulunduğunda alınmamalıdır. Çünkü anne yaban hayvanı o bölgede beslenmeye çıkmış olabileceğinden buna dikkat edilmelidir. Yavru yaban hayvanının terk edildiği veya yaralı olduğuna kanaat getirilirse, 112 Acil Çağrı Merkezlerine, her il de bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlükleri ile iletişime geçilmelidir.

Kara Avcılığı Kanunu’na karşı muhalefette bulunanlara, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından idari para cezaları uygulanmaktadır.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.