İskenderun CHP Kadın Kolları Kadın Cinayetlerini gündemine aldı

Published on:  /   Yorum yapılmamış

CHP Kadın Cinayetlerinin soına ermesi için etkin önlemler alınmasını istedi. Kadın cinayetlelrinin bayramda ada yaşandığına işaret eden İskenderun CHP Kadın Kolları, parti binasında yaptıklalrı açıklama ile  Kadın Cinayetlerini gündeme taşıdı.  Kadın Kolları Başkanı Nurhayat Kılınç ve yönetimi, “Kadın cinayetlerini durdurun” dedi.

Bayramda katledilen Zeynep Şenpınar, Ceren Kultaş, Fatma Günay, daha sonra da Gülnur Kocabaş’ın  erkek arkadaşı tarafından pompalı tüfekle katledilmesine dikkat çeken Kılınç,  6284 sayılı kanundaki eksikliklerin de giderilmesi gerektiğini Kanunlar kadınlarımızı koruyamıyor!” diyerek dile getirdi. 

 “Kanunlar kadınlarımızı koruyamıyor!”

Kanunda ciddi açıklar olduğunu kaydeden Kılınç; “Söylenecek söz kalmadı. Bir bayram gününü dahi kana bulayan erkek şiddeti Zeynep Şenpınar öğretmeni hayattan kopardı. Kadın katliamının durdurulması için faillerin hak ettiği cezayı almasını ve kadın cinayetlerini caydırıcı politikaların acilen hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Sesimizi yükseltiyoruz. Kadın cinayetlerini durdurun. Bugün bazı iktidar vekilleri 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine dair kanuna imza attılar, hiç yürekleri sızlamadan, elleri titremeden. Biz buradan Cumhuriyet Halk Partisi kadın örgütleri olarak, iktidara sesleniyoruz. Aile ve Çalışma Bakanlığı’na sesleniyoruz; kadın cinayetlerinin son bulması için gerekli kanunları çıkarın. Biz kadınların yaşam biçimlerimizin değerlendirilmesi hakkını kimseye, özellikle de erkek egemenliğine vermemeye kararlıyız. Bu alanda mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. “Bunlar İnsanlık Suçu!” Parti binasında sosyal mesafe kuralları gözetilerek gerçekleştirilen basın toplantısına katılan CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu da kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin devam etmesini iktidara bağladı ve ancak doğru kanunlar ve yaptırımlarla bunun önüne geçilebileceğini aktardı. Mansuroğlu; “Türkiye’de yönetimin görüş açısı belli. 15 yaşındaki kız çocuklarının evlenebilmesi ile ilgili fetva verilmesine izin verebilecek, bizim kabul edemeyeceğimiz bir hayat anlayışları var. Bu anlayışa sahip olanları lanetliyorum. Bu cinayetler bu anlayış yüzünden işlendi. Bunlar insanlık suçu! İktidara sesleniyorum, artık elinizi taşın altına koyun, bunu önleyecek yasaları çıkarın. Şiddeti önlemek adına her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.