KANSER HASTALARI DİKKAT!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgını sürecinde, kanser hastalarına salgına karşı önerilerde bulunan İskenderun Gelişim Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Ezgi Oymak, enfeksiyondan en fazla etkilenen hasta grubunun kanser hastaları olduğunu ifade ederek, bu hastaların kendilerini salgına karşı daha fazla korumaları konusunda uyarıda bulundu.

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Ezgi Oymak, “Yapılan araştırmalara göre, coronavirüs hastalarının yüzde 18’inde, kanser veya kanser öyküsü kaydedilmiştir. Yapılan analiz, kanser hastalarının şiddetli olaylar bakımından, kanserli olmayan hastalara oranla daha yüksek risk altında olduğunu göstermiştir. Ayrıca kanser hastalarında kötüleşmenin kanserli olmayanlara oranla daha hızlı olduğu görülmüştür. Ek olarak, son bir ay içerisinde kemoterapi almış veya ameliyat olmuş hastalarda klinik açıdan, tedavi almamış olanlara göre risk yüzde 75 daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu nedenle, kanser öyküsü olan hastaların ve kanser hastalarının kendilerini salgına karşı korumaları; el hijyenine dikkat etmeleri, sosyal mesafe kurallarına uymaları, gerekmediği sürece dışarı çıkmamaları ve maske kullanmaları gerekmektedir” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.