İskenderun Mekansal Gelişim çalıştayı başladı

Published on:  /   Yorum yapılmamış

İskenderun teknik üniversitesinin ev sahipliğinde İskenderun mekansal dönüşüm çalıştayı başladı.

Saat 10 da başlayan çalıştaya İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Türkay Dereli İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Levent Yılmaz, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Onursal Başkanı Halil Şahin, öğretim görevlileri ve çalıştay katılımcıların hazır bulunduğu çalıştay saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli konuşmasında iskenderunlu dönüştürme ve geliştişmesine katkı sunmak amacıyla mekansal gelişim çalıştığını düzenlediklerini belirtti. Üniversitenin daha güzel bir görünüme kavuşması adına çevre düzeni peyzaj ve asfalt ile ilgili Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden  destek beklediğini söyledi.

İSTE Rektörü Türkay Dereli İskenderun Belediyesi ile üniversitenin önemli bir çalışmaya imza atacağını belirterek İskenderun’a üniversitemizin Vizyon desteği olacaktır dedi.

Tamam Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, servisi belediye olarak her türlü desteğe ve öneriye açık olduklarını belirterek yanlışlıkları düzeltmek gerekir” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından 23 dönem Hatay milletvekili Çevre ve Sağlık Bakanlığı Emekli müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk sürdürülebilir, şehirleşmenin İskenderun bölgesinde uygulanabilirliği konulu bir konuşma yaptı.

Prof Dr. Öztürk, konuşmasında doğayla ve çevreyle uyumlu kentlerin kurulması gerektiğini belirterek belediyelerin Sürdürülebilir enerjiden yana geliştirmesi gerektiğini belirten akıllı kentlerin oluşması için girişimlerin yapılması gerektiğini söyleyen Öztürk evlerin çatılarını güneş panelleri ile donatılması gerektiğini binalarda ve sokaklarda kullanılan lambaların akıllı led lambaların kullanılması gerektiğini söyledi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.