İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesinde isim günü

Published on:  /   Yorum yapılmamış

İstanbul’dan başlayarak, Kayseri Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi ve sonrasında İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesini ziyaret eden, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Ermeni Cemaati, her yıl çıktığı hac yolculuğunu Samandağ Vakıflı Köy Meryem Ana Kilisesi’nde sonlandırdı.
İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi’nin ‘İsim Günü’ ve ‘40 Şehitleri (Azizleri) Anma Ayini’ne katılan Ermeni Cemaati, Kilisesi’nin ‘İsim Günü’nü büyük bir coşkuyla kutlarken, 40 şehitleri dualarla andı.


İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi’nde düzenlenen ‘Surp Badarak’ Ayinine Ermeni Patrikhanesi’nden BaşRahip Tatul Anuşyan, Kıdemli Peder Kevork Çınaryan, Peder Şahen Ohanyan, İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi Papazı Avedis Tabaşyan, diakonlar ve koro üyeleri katıldı.
İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi Papazı Avedis Tabaşyan’ın yönettiği ayinde, Ermeni Cemaati dünya barışı için mumlar yakıp dualar etti.
Ayinde kilisenin isim günü ile ilgili kısa bir vaaz veren BaşRahip Tatul Anuşyan, Kırk askerin nasıl şehit olduğunu anlatarak, 4. yüzyılda Sivas’ta Roma İmparatorluğu Ordusuna mensup Hıristiyan imanlısı 40 genç askerin, imanlarından vazgeçmeleri için Romalı askerler tarafından soğuk bir havada göle atıldıklarını, biri dışında 39 askerin imanlarından vazgeçmediklerini, bunu gören inançsız bir askerin Hisus’a iman ederek, soğuk göle girip 40 şehitleri tamamladıklarını ve imanlı şekilde şehit olduklarını söyledi.
İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi Papazı Avedis Tabaşyan ise, “Bugün kilisemize İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Ermeni Cemaatimiz ile bir arada olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Burada hem kilisemizin isim gününü hem de 40 şehitlerimizi anma ayinimizi gerçekleştirdik. Oruç evresine girdiğimiz bu dönemde içinde yaşadığımız coğrafya başta olmak üzere tüm dünyaya barışın hakim olması için dualarımızı ediyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Hem Ermenice hem de Türkçe olarak verilen vaazın ardından gerçekleştirilen ayin söylenen coşkulu ilahiler ve dualarla son buldu.
Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Ermeni Cemaati daha sonra mezarlık ziyaretini gerçekleştirerek, Samandağ Vakıflı Köyü Meryem Ana Kilisesi’nde düzenlenecek olan Surp Badarak Ayini için yola çıktı.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.