İskenderun Çöplüğündeki Köpeklerin yaşam mücadelesi

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Arsuz Temsilcisi Serap Çağrı, “İskenderun çöplüğünde yaşamaya mahkum olan hayvanların durumu içler acısı…” dedi.

Hatay’ın İskenderun ilçesi Çankaya Mahallesi mevkiinde bulunan çöplük alanında yaşam mücadelesi veren köpeklere Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu sahip çıkıyor.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Arsuz Temsilcisi Serap Çağrı, uzun bir süreden beri kendi imkanlarımız ve hayvanseverlerin destekleri ile aldığımız mamaları çöpte yaşamaya çalışan hayvanlara ulaştırdıklarını ifade ederek şunları söyledi :

“İskenderun çöplüğünde gerek bilinçsiz ailelerin besleyemeyerek buraya bıraktığı, gerek şehir merkezinden buraya çıkan, gerekse Belen, Sarımazı, Karaağaç gibi yakın çevrelerden gelen yaklaşık olarak 150-200 civarında köpek yaşamakta. Bu hayvanlar yiyecek bulsalar su bulamıyor, su bulsalar yiyecek bulamıyorlar.

Hayvanlar o bölgede faaliyet gösteren kum ocağına ait kamyonların, tırların altına girerek soğuk havalarda ayazdan ve yağmurdan, yazında güneşin yakıcı sıcağından korunmaya çalışıyorlar. Haliyle bazı köpekler bu ağır tonajlı araçların altında kalarak ya can veriyorlar ya da sakat kalıyorlar. Bizler hemen hemen her hafta bu bölgeden sakat hayvanları alarak gönüllü veteriner arkadaşlarımızın ve hayvanseverlerin destekleri ile tedavilerini yaptırıyoruz.

Bizler bu duruma kesin sonuç istiyoruz.

İskenderun ve Hatay Büyükşehir Belediyesinden talebimiz; hayvanları ağır tonajlı araçların altında kalmalarını engellemek adına o bölgede uygun görülen bir yere üstü kapalı, tenteli koruma kuleleri ve birkaç noktaya da yiyecek ve su odakları yapılmasını istiyoruz. Bu sayede hayvanlar kum ocağı alanına gitmez ve fiziksel zarar görmezler.

Yiyecek ve su ihtiyaçlarını bizler elimizden geldiği, gücümüz yettiği kadar belediyeye destek olmaya hazırız. Ama belediyelerden de bu noktaya hayvansever bir belediye çalışanı verilmesini talep ediyoruz. Bu bakıcı sadece hayvanların yiyeceklerini ve sularını zamanında versin, oraya gelen kötü niyetli insanları uzak tutsun yeterli.”

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.