CHP’liler İnönü’ye Çelenk Sundu

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2’nci Cumhurbaşkanı ve CHP Eski Genel Başkanı İsmet İnönü, ölümünün 45’inci yıl dönümünde İnönü Meydanında (İskenderun Pac Meydanı) İnönü Anıtında İskenderun CHP İlçe Örgütü tarafından anıldı.

İskenderun Belediye Başkan Aday adayları, gençlik ve kadın kolları üyeleri ile partililerin katılımıyla gerçekleştirilen çelenk sunma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Çelenk sunumunun ardından CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmasında “Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur” diyerek İnönünün bu sözü vurgu yaptı.

Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkacaklarını söyleyen Mansuroğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu ve aynı zamanda var oluş belgesi olan Lozan Antlaşması’nın dünya tarafından kabul edilmesinde de etkin ve öncü rol oynamıştır.  İsmet İnönü, Lozan’daki duruşu ve başarısı nedeniyle bugüne kadar ‘Lozan Fatihi’ olarak anılmıştır, anılmaya da devam edecektir. Hem Cumhuriyetimizin kuruluşunda önemli roller üstlenmiş hem partimizin onursal genel başkanı olarak uzun süre genel başkanlığımızı yapmış olan İsmet İnönü’nün, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda yürümeye devam edeceğiz. 45.ölüm yıl dönümünde bir kez daha büyük kahraman, büyük devlet adamı İsmet Paşayı şükranla, minnetle anıyor, anısı önünde de saygıyla eğiliyoruz” dedi.

İnönü’nün devlet adamlığı yönüne dikkat çeken CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, İnönü’nün Türkiye’de çok partili sisteme geçişte ve demokrasinin temellerinin atılmasındaki payına dikkat çekti.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.