Akdeniz meyve sineği sorunu Rusya’yla çözülecek

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Rusya FederasyonuFederal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi uzmanlarından oluşan bir heyet, ülkemizden gerçekleşen yaş meyve sebze ihracatında yaşanan karantina sorunlarıyla ilgili incelemelerde bulunmak ve ortak çalışmalar yürütmek amacıyla Adana, Hatay ve Mersin illerine ziyaret gerçekleştirdi.

Bu sezon Türkiye’de Akdeniz Meyve Sineği popülasyonunun,bir önceki kış döneminin ılık geçmesinden dolayı artış göstermesi sebebiyle Türkiye’nin birçokyaş meyve sebze ürünü Rusya kapılarından Türkiye’ye geri döndü.

Bu yıl Rusya’ya yapılan narenciye ihracatında ortaya çıkan Akdeniz meyve sineği sorununun çözülmesi için ortak hareket etmek, yapılan narenciye sevkiyatlarını birebir takip ederek, Rusya limanlarında yapılan denetimler sonucu iade edilen ürün miktarını en aza çekmek amacı ile Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi uzmanlarından oluşan bir heyet, 4-21 Aralık tarihleri arasında Adana, Hatay ve Mersin illerine ziyaret gerçekleştirdi.Heyet uzmanları Mersin ve Adana’da Tarım ve Orman Müdürlükleri inspektörleri ile birlikte Rusya’ya gönderilmek üzere hazırlanan sevkiyatları yerinde incelediler.Firmalarda, paketleme tesislerinde, bahçelerde ve nakliyat araçlarında incelemeler yaptılar.

20 Aralık 2018 tarihinde gerçeklesen heyetin kapanış toplantısınaRus uzmanların yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı- Gıda Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk ile ilgili bakanlık temsilcileri, Ticaret Bakanlığı- Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü temsilcileri, Adana İl Tarımve Orman Müdürlüğü ve Mersin Zirai Karantina Müdürlüğü temsilcileri ile Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin katılım sağladı.

– Popovic: “Rusya ile Türkiye dost ülkeler olarak, sorunlar yaşansa bile müzakereler ile bunları çözecektir”

Rusya heyeti adına konuşan Rosselhoznadzoryetkilisi Vladimir Popovic, Rusya ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayan başta bakanlık ve ihracatçı birlikleri olmak üzere herkese teşekkür etti. Yaşanan zirai karantina sorunlarının iki ülke arasındaki ticarette sorun yaratmadan çözülmesi için bu heyeti gerçekleştirdiklerini, Rusya ile Türkiye’nin dost ülkeler olarak, sorunlar yaşansa bile müzakereler ile çözebileceklerini belirtti. Heyet süresince, gerçekleşen narenciye ihracatının yaklaşık %25-30’unun incelediklerini ve bu çalışmanın Rusya limanlarından gelen bildirimleri ve iadeleri azaltacağını umduklarını dile getirdi.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk, önceki dönem yaşanan iklimsel ısınmadan dolayı artan Akdeniz meyve sineğipopülasyonunun narenciye ihracatına zararını minimuma indirmek için çabaladıklarını ve başarılı olduklarını vebir sonraki aşamada amacın, zararlı organizmaları biyolojik vebiyoteknik yöntemlerle önlemek ve olumsuz etkilerini azaltmak olacağını belirtti.

– “Niyetimiz sadece Rusya’ya değil ihracat yaptığımız tüm ülkelere kaliteli, sağlıklı ve ari ürün ulaştırmaktır”

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, Rus heyeti ülkemizde ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını ve heyet çalışmalarını sorunun çözümü açısından faydalı bulduklarını belirtti. Zirai karantina sorunlarını tüm sektör paydaşlarının çabaları ile minimuma indirmeyi amaçladıklarını belirten SİN, “Niyetimiz sadece Rusya’ya değil ihracat yaptığımız tüm ülkelere kaliteli, sağlıklı ve ari ürün ulaştırmaktır. Bu prensibimiz için birlik olarak var gücümüzle çabalamaktayız.” Dedi.

– SİN: Rusya Federasyonu ile aramızdaki kültürel ve sosyal ilişkilerin ticaretle de taçlandırılması için gayret sarf etmeye devam edeceğiz!

 Ülkemizin yaş meyve ve sebze ihracatında Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin lider konumda olduğunun altını çizen SİN son olarak “Lider ihracat pazarımız konumundaki Rusya Federasyonu ile aramızdaki kültürel ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi ve bu ilişkilerin ticaretle de taçlandırılması için yıllardır yoğun bir gayret sarf etmekteyiz ve edeceğiz” diyerek Ruslara Türkiye’ye gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

RUS GIDA DENETİM AJANSI ÜLKEMİZDEN MEMNUN AYRILDI

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.