ŞEKERLİ İÇECEKLER DİYABETE NEDEN OLUYOR!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Gelişim Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Acil Tıp Uzmanı Dr. Gürkan Alagöz, Özel Denizciler Gelişim Ortaokulu öğrenci, öğretmen ve velilerineyönelik, ‘Diyabet ve Temel Yaşam Desteği’ konusunda seminer verdi. Düzenlenen seminerde, toplumda şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da görülen önemli bir hastalık olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Gürkan Alagöz, diyabette beslenmenin önemine dikkat çekerek, katılımcılara uyarılarda bulundu.

“Asitli içeceklerden uzak durun”

Özellikle kola gibi asitli içeceklerin, obezite ve diyabete davetiye çıkardığını ifade eden Uzm. Dr. Alagöz, “Toplumda şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, yetişkinlerde daha sık görüldüğünden çocuklarda da görülebileceği pek akla gelmez. Fakat bilinmelidir ki şeker hastalığı, yaşamın her döneminde ortaya çıkar. Günümüzde çocukluk çağında obezite ve şeker hastalığının hızla artmasının en önemli.

nedeni, sağlıksız beslenmedir. Şekerli ve asitli içecekler, fastfood ürünleri, hazır gıdalar, diyabet ve obezite için risk faktörüdür. Sürekli susama hissi, çok su içme, sık idrara çıkma, kaşıntı, aşırı kilo kaybı ve şişmanlama, halsizlik şeker hastalığının başlıca belirtileridir. Bu şikâyetlerden şüphelenerek uzmana başvurulduğunda, kan şekeri yüksekliği saptanıp şeker hastalığını tanısı konulur. Çocukluk ve ergenlik döneminde şeker hastalığının önlenmesi; sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam tarzına bağlıdır”  açıklamasında bulundu.

Seminerin sonunda Okul Müdürü Mehmet Günay, Uzm. Dr. Gürkan Alagöz’e teşekkürlerini sunarak, plaket takdim etti.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.