Gelişim’de “Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Yaşam” etkinliği

Published on:  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Gelişim Hastanesi’nde ‘Dünya Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Günü’ kapsamında ücretsiz Solunum Fonksiyon Testi (SFT) ölçümü gerçekleştirildi. Hastaneninpoliklinik girişinde kurulan stantta, solunum fonksiyon testi ölçümümün yanısıra vatandaşlara bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Kronik bir solunum yolu hastalığı olan KOAH’a dikkat çekmek amacıyla böyle bir etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur, etkinlik kapsamında; sigaranın zararları, bağımlılık ve KOAH hakkında vatandaşlara bilgiler verdi.

“Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Yaşam”

Tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olan KOAH’ın, her 10 kişiden 2’sinde görülen önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Zuhur, “KOAH; zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu gelişen ilerleyici özellikte kronik bir hava yolu hastalığıdır. Hastalık, büyük oranda sigara dumanı ve bazı kişilerde diğer zararlı gaz ve parçacıklarına bağlı olarak gelişen soluk yollarının mikrobik olmayan bir iltihabı sonucu oluşur. KOAH’ınen yaygın belirtileri; nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı solunumdur. Ancak bu yakınmalar ani başlayıp, kısa süren, gelip geçici bir şekilde olmayıp, aylarca, yıllarca devam eden ve giderek artan bir seyir gösterir.KOAH hastalarını yaşamlarını kolaylaştırmak için sigarayı bırakmaları, düzenli egzersiz yapmaları, doğru beslenmeleri çok önemlidir” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.