“KÖTÜ KARNEYE CEZA VERMEYİN”

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Yarı yıl tatili öncesi, karnesinde zayıfı olan öğrencilere ailelerin nasıl davranması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun, kötü karneye ceza vermenin, çocuklarda özgüven eksikliğine sebep olacağını vurguladı.
Karnedeki düşük notların, çeşitli sebeplerinin olabileceğini ifade eden Uzm. Klinik Psikolog Gamze Uygun, “Yine bir karne dönemindeyiz. Kimi çocuklar için tatil heyecanı yaşarken, kimi çocuklar için ise tatil heyecanını bastıran bir hesap dönemindeyiz. Bu süreçte,‘Notlarım ne olacak? Ailem ne düşünecek?’ gibi sorular çocukların zihnini bir hayli meşgul etmekte. Fakat unuttuğumuz bir şey var ki; karne bir ekip işidir ve sadece çocuğun değil, tüm aile bireylerinin karnesidir. Karne, ne kadar çocuğun karnesi gibi görünse de; anne- baba,çocuk, öğretmen, okul yönetimi, karnede görünen o notu etkileyen ekip arkadaşlarının karnesidir. Bu nedenle, çocuğun karnesinde görünen notlar, bu ekibin sağlıklı bir ekip olup olmadığının göstergecidir” açıklamasında bulundu.

“Karne kritiği için çocuğunuzla sohbet ortamı oluşturun”
Uzm. Psikolog Uygun, “Çocuklarınızın karnesine bakarken öncelikle O’nu, bu günlere sağlıklı bir şekilde geldiği için onu tebrik edin. Eğer karne siz ebeveynlerin istediği gibi gelmiyorsa, bu ekibin ne kadar sağlıklı olup olmadığının kritiğini öncelikle siz kendi içinizde gözden geçirin. Karne gününden birkaç gün sonra da, karne kritiğini yapmak için çocuğunuzla bir sohbet ortamı oluşturun. Bu yakın iletişim sayesinde, eğitim kavramının ne olduğunu hem çocuğumuz hem de biz keşfetmiş oluruz” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.