DEMİR – ÇELİK İHRACATI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Türkiye demir ve demir dışı metaller sektörü ihracatı ise 2017 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %21 oranında artarak 9 milyar dolar değerine ulaştı. 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren ADMİB Türkiye demir çelik sektörü ihracatındaki payını %11’e çıkartarak en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci birlik oldu.

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ersoy ULUBAŞ, AKİB’in sektör ihracatında sağlanan başarıdaki en büyük payın geçen yıla kıyasla 183 milyon dolarlık ihracat artışı yakalayan demir çelik yassı sıcak ürün grubuna ait olduğunu belirtti. AKİB’in yılın ilk 6 ayında 33 ülkeye demir çelik yassı sıcak ihracatı gerçekleştirdiğini ifade eden ULUBAŞ, aralarında İtalya, Belçika ve İngiltere, Portekiz ve Yunanistan’ın da yer aldığı 18 yeni ülkeye bu ürün grubunda ihracatımızın başladığı bilgisini verdi.

İhracata Yeni Pazarlar Eklendi

 Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla 13 yeni pazara ihracat gerçekleştirdiğini ve ihracat gerçekleştirilen toplam ülke sayısının 178’e ulaştığına değinen ULUBAŞ, sözlerine özellikle Çin’de artan iç talep sonrası yükselen fiyatların Türkiye’nin de rekabet gücünü artırdığını ve Akdenizli ihracatçılarımız bu durumu avantaja çevirdiklerini belirtti.

2023 yılı hedeflerimize ulaşmak adına bilindik yöntem ve söylemlerin dışına çıkılması gerektiğini sözlerine ekleyen ULUBAŞ, ar-ge, tasarım, inovasyon ve markalaşmaya dayalı katma değeri yüksek ürünlere yönelmeyi başarmak için sinerji yaratmanın gerekliliğini vurguladı.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.