Düzensiz adet kanamalarının sebepleri nelerdir?

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Düzensiz adet kanamaları hakkında bilgilendirmede bulunan İskenderun Palmiye Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Handan Özge Güzel, sürekli adet düzensizliği yaşayanların mutlaka uzman hekime başvurması gerektiğini ifade etti.
Op. Dr. Handan Özge Güzel, “Adetin ilk gününden, diğer adetin ilk gününe kadar geçen süre, 21-35 gün arasın da ise bu durum normal adet döngüsüdür. Toplam kanama görülen gün sayısının 2-8 gün arasında olması normal olarak kabul edilir. Adet kanamasının; normal periyodunun dışında ağır olarak geçmesi, sık olması veya düzensiz olması, düzensiz adet kanamasıdır. Adet kanaması düzensizliklerinin yaklaşık yüzde 25’i üreme organları ile ilgili hastalıklardan kaynaklanırken, geri kalan yüzde 75’inde hormonal düzensizlikler düzensiz adet kanamasından kaynaklanmaktadır” açıklamasında bulundu.

Düzensiz adet kanamalarının sebepleri nelerdir?

Açıklamasında, ergenlik öncesi veya menopoz sonrası vajinal kanama görülmesinin mutlaka araştırılması gereken ciddi durumlar olduğunu da belirten Op. Dr. Handan Özge Güzel, “Düzensiz vajinal kanamanın hormonal olmayan sebepleri arasında; cinsel organlarda travmaya bağlı kanama, rahim veya rahim ağzı iltihabı, rahim miyomları, adenomyozis/endometriozis hastalığı, rahim iç zarının iyi huylu veya kanser türü hastalıkları, yumurtlama problemleri, pıhtılaşma sorunu sayılabilir. Düzensiz vajinal kanaması olan kadınlar da yaş önemlidir. 40 yaş öncesi olan düzensiz kanamalar çoğunlukla hormonal nedenlerle iken, 40 yaş sonrasında hormon dışı sebepler le olma ihtimali yüksektir. Rahim içi araç kullanımı (spiral), doğum kontrol hapı ve ya aylık doğum kontrol iğneleri kullanımı da düzensiz vajinal kanama yapabilir. Gebeliğin erken dönem komplikasyonları da (düşük, dış ge belik, mol gebeliği) kanama şikâyeti yapabilir” şeklinde konuştu.
Tedavisi nasıldır?
Adet düzensizliğinin nedeni araştırıldıktan sonra, tanıya göre tedavi uyguladıklarını ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Güzel, “Adet düzensizliğinde tedavi; bu düzensizliğin sebebine, adet düzensizliğinin şekline, yaşa ve diğer birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hekim muayenesinden sonra, tedavi planlanması yapılmaktadır” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.