SAVAŞ: YANGIN SOĞUKOLUK, NERGİZLİK, YAPRAKLI, MÜFTÜLER VE BENLİDERE CİVARLARINDA RİSKLİ ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Published on:  /   Yorum yapılmamış

LÜTFÜ SAVAŞ: SAAT 20:30 İTİBARI İLE MAALESEF YANGIN YER YER BÜYÜYOR

SAVAŞ: HAVANIN KARARMASI NEDENİYLE UÇAK VE HELİKOPTER İLE MÜDAHALE EDİLEMİYOR

SAVAŞ: 200-250 HEKTARLIK ALANDA YANGIN MAALESEF ORMANIMIZA ZARAR VERMİŞ DURUMDA

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Belen ilçesi Sarımazı mevkiinde çıkan yangın yerinde incelemelerine devam ediyor.

Saat 20:30 civarında son durumu değerlendiren Savaş, yaklaşık 250 hektarlık alana yayılan yangının Soğukoluk, Nergisli, Yapraklı, Müftüler ve Benlidere civarlarında riskli şekilde devam etmekte olduğunu açıkladı.

“HBB, ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ VE AFAD EKİPLERİ ÖNLEMLER ALIYOR”

Başkan Savaş şöyle dedi:

“Saat 13.30 gibi Derebahçe ve Armutçuk arasında bir sazlık alanda çıkan yangın kontrol altına alınmak üzereyken gittikçe büyüyerek Nergislik, Soğukoluk ve Müftüler mevkiinden Yapraklı’ya kadar uzandı. Havadan helikopterler müdahale etti. Karadan da hem HBB ekiplerimiz, Orman Bölge Müdürlüğü, Jandarma ve AFAD ekipleri müdahale etti. Can kaybımız yok, 4 araç 7 konut maalesef zarar gördü. Bunun dışında ormanda tabii ki birçok canlıyı kaybettik. Ama insanlarımızla ilgili bir sıkıntımız olmadı.
Yaklaşık 250 hektarlık alanda yangın maalesef ormanımıza zarar vermiş gibi görünmekte”

“HERKESİN HASSASİYET GÖSTERMESİ LAZIM”

Hatay’daki hava sıcaklığın oldukça yüksek olduğunu ve bu durumun da ciddi bir risk oluşturduğunun da altını çizen Savaş, “ Havaların aşırı sıcak olmasından kaynaklı ufacık kıvılcımlar bile orman yangınlarına sebep olabiliyor. Bu nedenle bu yangın meskun mahale yakın çıkmış. Ama ormanda da olsa başka noktalarda da olsa bu sıcak günlerde çok dikkat etmemiz lazım. Özellikle piknik yapan insanlarımız özellikle ateşli yaklaşımlarda mangal yakımında bulunmamaya gayret göstermelerinde fayda var. Çünkü hava sıcak, orman kupkuru ve hızlı bir şekilde rüzgar da olunca yangın yayılıyor. Hal böyle olunca da bir çok ekip teyakkuzda olup çalışmaya başlasa bile saatlerce günlerce süren orman yangınıyla boğuşmak zorunda kalıyoruz. Ve ormanda birçok canlıyı ağaçlarımızı kaybediyoruz” açıklamalarında bulunarak vatandaşların bu konuda hassasiyet göstermesini istedi.

Başkan Savaş, Belen- Sarımazı mevkiinde etkili olan yangına karşı ilgili tüm ekiplerin yoğun bir şekilde söndürme çalışmalarına devam ettigini vurgulayarak bölgede yaşayanların tedbirli olmasının önemine dikkat çekti.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.