DGC: BASIN ÇALIŞANLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN

Published on:  /   Yorum yapılmamış


Dörtyol Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yazılı basın açıklaması ile 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.
DGC Yönetimi adına açıklamada bulunan Cemiyet Başkanı Sedat İskenderoğlu; “Demokrasilerin vazgeçilmez bir gereği ve teminatı olan çok sesli basının değerli mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.


Basın; toplumların doğru bilgilendirilmesi ve haber alma hakkının tam manasıyla kullanılmasında rolü olan önemli bir güçtür. Bu gücün toplumsal sorumluluk bilinciyle, meslek ahlakı ve tarafsızlık ilkesine uygun bir şekilde kullanılması, kamuoyu adına bir denetleme gücü oluşturarak demokrasinin gelişimine katkı sağlar. Dünyanın en dinamik mesleklerinden biri olan gazeteciliği hakkıyla ifa eden gazetecilere ve tüm basın çalışanı meslektaşlarımıza başarılar ve esenlikler diliyoruz. ” dedi.
Dörtyol Gazeteciler Cemiyet Başkanı Sedat İskenderoğlu açıklamanın devamında ise; “Halkın bilinçlenmesi, barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde önemli bir görev üstlenen meslektaşlarımız, bu görevlerini farklı görüş ve düşünceleri objektif ve tarafsız yayın anlayışıyla yerine getirmektedirler. Zor şartlarda çalışan ama tüm zorluklara rağmen toplumun haber alma özgürlüğü için mücadele eden meslektaşlarımız, bu görevleriyle çok sesliliğe katkı sağlamakla birlikte, aynı zamanda demokrasinin sağlıklı işlemesinde de önemli bir rol üstlenmektedirler. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar.
Basın çalışanları bu görevlerini hakkıyla yerine getirme mücadelesi verirken diğer taraftan ise ekonomik ve sosyal sorunların baskısıyla mücadele vermektedir. Basın çalışanlarının şartlarının iyileştirilmesi ve ekonomik rahatlıklarının sağlanması yaptıkları görevlerede eşit oranda yansıyacak, basın çalışanları çok daha verimli ve ilkesel çalışacak konuma gelecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Basın bir milletin müşterek sesidir’ ilkesinden hareketle, basın ahlak esasları çerçevesinde çalışmalarını büyük bir özveriyle devam ettiren tüm meslektaşlarımızın ve üyelerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü bir kez daha içtenlikle kutluyor, ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmetle anıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.