Milletvekili Tokdemir, Hatay’da pandemi kaç esnafa kepenk kapattı?

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğu önerge ile pandemiden etkilenen esnafın ekonomik kriz sebebiyle iş yerlerini kapatmak zorunda kaldığı, söz konusu rakamın mevcut pandemi ile beraber 2021 yılı mayıs itibarıyla 110 bini aşacağı öngörüldüğüne dikkat çekerek esnafların ekonomik ve sosyal anlamda desteklenmesi elzem olduğunu ifade etti.

 

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, verdiği önerge ile esnafın sıkıntılarının giderilmesi ile ilgili TBMM’ye sunduğu önergede Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlamasını istedi.

 

Tokdemir’in önergesi şöyle:

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyon verilerine göre 2020 yılı itibarıyla 99 bin 588 dolayında esnafın ekonomik kriz sebebiyle iş yerlerini kapatmak zorunda kaldığı, söz konusu rakamın mevcut pandemi ile beraber 2021 yılı mayıs itibarıyla 110 bini aşacağı öngörülmektedir. Dolayısıyla hem mevcut ekonomik krizin derinleşmesi hem de sonrasında ortaya çıkan pandemi sebebiyle mücbir sağlık önlemleri gerekçesiyle kepenk indiren esnafların ekonomik ve sosyal anlamda desteklenmesi elzem bir hale gelmektedir.

Bu bağlamda;

Hatay ve ilçelerinde 2020 yılından bu yana kapanan esnaf sayısı kaçtır? Söz konusu kapanma durumlarının gerekçeleri nelerdir?

1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnafalar için zarar tazmini noktasında bir önlem paketi oluşturma çalışması bulunmakta mıdır?

Esnaf ve sanatkârların kira, ve vergi borçlarına yönelik bir destek paketi hazırlığı var mıdır?

Esnaflara sağlanan Hazine destekli kredilerin yeterli olmadığı ve her nev’i esnafı kapsamadığı bilinmektedir. Bu kapsamda destek kapsamının genişletilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.