250 ŞOFÖR, 20 GÜNDÜR SINIRDA MAHSUR

Published on:  /   Yorum yapılmamış

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye-İran arasındaki tampon bölgede 20 gündür mahsur kalan Türk tır şoförlerinin mağduriyetini verdiği soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Güzelmansur, Tır şoförlerinin 2 ayı aşkın bir süredir evlerinden ve ailelerinden uzak kaldıktan sonra 20 gündür de sınırda bekletildiğini söyledi.CHP’li Güzelmansur, Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede kaderlerine terkedilen tır şoförlerimizin ülkeye girişleri için gerekli adımların neden atılmadığı, mağduriyetlerinin ne kadar süreceği konusunda ise hiçbir yetkili açıklama yapmamaktadır.” dedi.

CAN VE MAL GÜVENLİKLERİ YOK

Şoförlerin insani ihtiyaçlarını karşılayamadığı gibi can ve mal güvenliklerinin de tehdit altında olduğunu söyleyen CHP’li Güzelmansur: “Türkiye’den Azerbaycan ve Orta Asya ülkelerine yük taşıyan yüzlerce tır şoförü, 20 gündür Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede bekletilmekte ve ülkemize girişlerine izin verilmemektedir.  Beslenme, barınma, tuvalet, banyo gibi insani ihtiyaçlarını karşılamayan bu şoförlerimizin virüs salgını nedeniyle sağlıkları tehdit altında olduğu gibi bulundukları bölgedeki hırsızlık vakaları nedeniyle de güvenlikleri risk altındadır” dedi.

Güzelmansur’un önergesinde cevaplanmasını istediği sorular ise şunlar:

– 250’den fazla tır şoförümüzün aç, susuz, hijyenden uzak, can ve mal güvenlikleri tehlike altında olmak üzere Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede bekletilmesinin ve ülkemize giriş izni verilmemesinin gerekçesi nedir?

– Söz konusu vatandaşlarımızın, karantina ve diğer koşulları sağlanarak, Türkiye’ye girmeleri ve ailelerine kavuşmaları ne zaman sağlanacaktır?

– Bu mağduriyetin çözümü için bugüne kadar hangi adımlar atılmış, ne tür çalışmalar yapılmıştır?”

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.