Tokdemir, Boeing 737 Max modeli uçakları TBMM’ye sordu!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına önerge sundu..  Bilindiği gibi Türkiye’nin en değerli varlıklarından birisi olan Türk Hava Yolları’nın bir Amerikan şirketi olan Boeing şirketinden sipariş ettiği Boeing 737 Max modeli uçaklarla ilgili dünya çapında sorunlar ortaya çıktığına dair söylemlerle ilgili verdiği önergenin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

 

 

 

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğu önerge şöyle:

 

 

2018’in Ekim ayında Endonezya’nın Lion Air Havayolları’na ait Boeing 737 Max 8 model uçak Cakarta’da havalandıktan kısa bir süre sonra düşmüş ve uçaktaki 189 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Aylar sonra Etiyopya Hava Yolları’na ait bir başka Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı 10 Mart 2019’da Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmiştir. Etiyopya’daki kazanın ardından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya’nın da bulunduğu birçok ülke, “Boeing 737 Max” tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını bu uçakların uçuşuna kapatmıştır

 

Basına yansıyan bilgilere, uluslararası havacılık otoritelerince bu uçakların uçurulmasına bir daha izin verilmemesi ihtimali çok ciddi bir senaryo olarak önümüzde durmaktadır. Bu senaryoda THY’nin, THY hissedarlarının ve devletimizin çok ciddi bir zarara uğraması gündeme gelecektir.

 

Bu bilgiler ışığında;

 

  1. Türk Hava Yolları’nın ve bağlı ortaklığı AnadoluJet’in envanterinde kaç tane Boeing 737 Max grubu uçak bulunmaktadır?

 

  1. Şimdiye kadar teslim alınmamış Boeing 737 Max grubu uçaklardan sipariş edilen kaç uçak vardır, bu uçakların bedeli ne kadardır ve bu bedel ödenmiş midir?

 

  1. Söz konusu havacılık otoritelerince bu uçakların uçmasına izin verilmezse THY’nin elinde bulundurduğu veya sipariş ettiği uçaklardan doğacak zarar nasıl tazmin edilecektir?

 

  1. Bu uçaklarla ilgili sözleşmeler yapılırken bu riskler dikkate alınmış ve THY’nin menfaatlerini gözetecek şekilde gereken hukuki tedbirler alınmış mıdır?

 

  1. Bu uçakların siparişinde ticari saiklerden ziyade siyasi saiklerin ön planda olduğuna dair yaygın bir kamuoyu algısı vardır. Bu siparişler gerçekleştirilirken başka firmaların uçak modelleri ile ilgili herhangi bir teklif alınıp-verilmiş midir?
Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.