TÜRGEV’E VERİLEN ALANDA YENİ GELİŞME…!

Yayım tarihi:  /   Yorum yapılmamış

“TÜRGEV’E TAHSİS EDİLEN ALAN ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLARA EĞİTİM MERKEZİ OLACAK”

TÜRGEV’İN ARSASINI İSKENDERUN BELEDİYESİNİN UKDESİNE ALINDIĞINI AÇIKLAYAN İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI, SÖZ KONUSU ALANIN BİLİM VE SANAT MERKEZİ OLARAK ÜSTÜN ZEKÂLI ÇOCUKLAR İÇİN BİR EĞİTİM MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEĞİNİ AÇIKLADI.

İskenderun Belediye Meclisi 2020 yılının  ilk toplantısından görüntüler..

Geçen dönem Ak Partili Belediye Başkanı Seyfi Dingil başkanlığında toplanan İskenderun Belediye Meclisi, mülkiyeti belediyeye ait 5 bin 353 metrekarelik bir arsanın öğrenci yurdu yapılması amacıyla 49 yıl süreyle Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) 15 hayır oyuna karşı, 16 oyla bedelsiz olarak tahsis edilmesine yönelik kararın ardından önemli bir gelişme yaşandı.

Söz konusu yerin Bilim Sanat Merkezi olarak kazandırılmasını planlandığını ifade eden İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, üstün zekâlı çocukların eğitileceği bilim sanat merkezine dönüştürüleceği müjdesini Belediye Meclis toplantısında dile getirdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ve Demokrat Parti’den oluşan İskenderun Belediye Meclisinin yılın ilk oturumunda çalışmaları hakkında meclis üyelerini sunumla bilgilendiren İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, üstün zekâlı diye tabir ettiğimiz çocuklarımız bu bilim ve sanat merkezinde özel eğitim görecek” dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Ali Mutlu söz alarak yaptığı konuşmasında belediyenin mevcut alanların satışının değil belediye ukdesinde değerlendirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, İskenderun adına yapılacak her olumlu proje ve çalışmaya sahip çıkmaya devam edeceklerini belirtti.

İskenderun Belediye Meclisinin 6.02.2018 tarih ve 12 sayılı kararı ile İskenderun Belediyesine ait bir parselin kız yurdu yapılma kaydı ile TÜRGEV e 49 yıllığına irtifak haklı tahsis edilmesine yönündeki kararın Hatay İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiş CHP İskenderun meclis kurulu adına avukat Gazanfer Dik de, söz konusu meclis kararını partisi adına yargıya taşımış ve Hatay 1. İdare Mahkemesi verdiği “Belediyelere ait taşınmazların 4706 sayılık kanunun ek 4. Maddesi uyarınca çıkartılan yönetmenliğe göre vakıflara tahsis edilemeyeceği ve belediye kanununun 18/E bendine göre belediyelerin 49 yıllığına irtifakı tesis etme hakkının olmadığını” görüşünden hareketle kararı iptal etmişti.

Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ve Demokrat Parti’den oluşan İskenderun Belediye Meclisi; yılın ilk oturumunu gerçekleştirdi.

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı başkanlığında toplanan mecliste gündemde bulunan maddeler görüşüldü. İskenderun Belediye Meclisi gündemindeki altı maddeyi de oy birliği ile onayladı.

Toplantı öncesinde belediyenin çalışmaları ve faaliyetleri hakkında görsel sunum eşliğinde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Fatih Tosyalı,” İskenderun’a Değer katacak birçok çalışma içerisindeyiz. Ziraat Bahçesi olarak bilinen araziye millet bahçesi yapılması noktasında önemli girişimlerimiz var. Sakarya mahallesinde Emel Akçay ilkokulunun karşındaki gayrimenkul girişimlerimiz sonucunda belediyemiz envanterine kazandırılmıştır. Mevcut 5 Temmuz stadının tamamen yıkılarak yerine millet bahçesi yapılması konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanımızın verdiği talimatın ivedilikle hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaları ve prosedürü devam ettiriyoruz. Yeni stadyumu ise İskenderun Teknik Üniversitesi kampüsüne yapılması için işlemler tamamlanarak protokol aşamasına gelinmiştir” dedi.

İskenderun’muzun 45 mahallesine eşit hizmet götürdüklerini belirten Belediye Başkanı Fatih Tosyalı,” Fen İşlerimiz, Temizlik İşlerimiz, Park Bahçe Müdürlüğümüz, Zabıta Müdürlüğümüz ve diğer müdürlüklerimiz yoğun bir çalışma içerisindeler. Sosyal ve kültürel anlamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kıymetli hemşerilerimize en iyi hizmeti vermek için durmadan yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yapılan gündem dışı konuşmaların ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. İskenderun Belediye Meclisi, altı gündem maddesini oy birliği ile onayladı…

  • Belediyemizde görev yapan memur ve sözleşmeli memurların yemek ihtiyaçlarının karşılanması maksadı ile Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği Uygulama Tebliği Madde 4 hükümlerine göre belirtilen hususların uygulanması yönünde karar alınması ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi, oy birliği ile kabul edildi.

 

  • Belediyemize ait 1. Mıntıka 2678 ada 2 parsel sayılı taşınmazın Minibüs Garajı olarak kullanılmak üzere Hatay Büyükşehir Belediyesi adına 3 yıllığına bedelli olarak kullanılması ve kullanım bedelinin encümence tespit edilmesi ile ilgili Emlak İstimlak Müdürlüğü teklifi,oy birliği ile kabul edildi.

 

  • Belediyemiz demirbaşına kayıtlı araçların yetersiz olması ve hizmetlerin aksamaması için Belediyemiz hizmetlerinde kullanılmak üzere 4 adet FORD marka Tourneo Courier Titanıum EcoBlu kamyonet türü araç, 1 adet RENAULT marka Megan Sedan Touch 1.5 Blue Dci EDC 115 bg binek türü araç, 2 adet 31+1+1 kişilik Otokar Sultan Maxi marka otobüs türü araç, 2 Adet 17+1 Kişilik FORD Transit 460ED Deluxe marka minibüs türü araç ile 1 adet Otokar Atlas marka kamyon araç üzerine 16 mt. Hidrolik Bomlu vinçli Teleskopik platform türü araçların Devlet Malzeme Ofisinden satın alınması hususunda gerekli meclis kararının alınması ile ilgili Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü teklifi, oy birliği ile kabul edildi.

 

  • Park Bahçe Müdürlüğünün Görev ve Çalışma Yönetmeliği, Hatay İlinin Büyükşehir Belediyesi olması, müdürlüğe bağlı olan Mezarlıklar Biriminin Büyükşehire bağlanması, Beldelerin Mahalle olması ve Belediyemizin görev alanına dahil edilmesi nedeniyle yeniden düzenlenmiş olup yeni görev ve çalışma yönetmeliğinin Meclisce görüşülmesi ile ilgili Park Bahçeler Müdürlüğü teklifi, oy birliği ile kabul edildi.

 

 

  • Cumhurbaşkanlığı eylem planında yer alan daha yeşil ve yaşanabilir şehirler hedefi kapsamında bisiklet yolu ve yeşil yürüyüş yolu eylemleri yer almakta olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Belediyelerin yapacakları projeleri desteklemek amacıyla Bakanlık ve İLBANK A.Ş. arasında protokol imzalandığından, bu proje hibesinden faydalanmak üzere hazırlanmakta olan bisiklet yolu projesi için Belediyemiz, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İskenderun Teknik Üniversitesi işbirliği protokolünü imzalamak için Belediye Başkanı Mehmet Fatih TOSYALI’ya yetki verilmesi ile ilgili Park Bahçeler Müdürlüğü teklifi,oy birliği ile kabul edildi.

 

  • İlçemiz İskenderun’da idaremizin yetki alanında bulunan asansörlerin periyodik kontrol yönetmeliği hükümlerine göre uygun görülen ve uygun şartları taşıyan yüklenicilerle sözleşme ve protokol imzalanabilmesi için 5393 sayılı kanunun 38.maddesine istinaden Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı’ya yetki verilmesi konusundaki İmar ve şehircilik Müdürlüğü teklifi, oy birliği ile kabul edildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.